Sıvı Maya Tarifi, Nasıl Yapılır?


Sıvı Maya Tarifi

Sıvı Maya Tarifi, Nasıl Yapılır?

Merhabalar sevgili dostlar,

Bugün sizlere o kadar güzel bir tarif hazırladım ki, piyasa da satılan kuru veya taze mayalarla yapılan ekmek ve hamur işi tarifleri yiyemeyenler özellikle çok faydalanacaklar. Evet hiç maya kullanmadan Sıvı Maya Tarifi vereceğim sizlere. Tamamen doğal, sindirim sistemini yormayan, hayran kalacağınız bir maya çeşidi Sıvı Maya. Hazırlayacağınız Sıvı Maya tam anlamıyla kuvvetli bir maya kıvamına geldikten sonra diğer mayalar kadar kabartıcı özelliği yükselecek. Daha önce sizlerle farklı maya tarifleri paylaşmıştım. Bunlardan özellikle sadece 1 adet taze mayayla tam 18 adet taze maya üretebileceğiniz tarifim >> Ev Yapımı Taze Maya Tarifi  mutlaka üzerine tıklayıp okumanızı ve videosunu izlemenizi tavsiye ederim. Maya bulmanın çok zor olduğu bu günler de eminim çok faylanacaksınız.

Farklı ekşi maya tariflerim de var tabii ki bunlar ise Çavdar Ekşi Mayası Tarifi ve Buğday Unundan Ekşi Maya Yapımı tarifleri. Üzerlerine tıklayarak malzemeler ve yapılışını okuyabilir ve videolarını izleyebilirsiniz.

Yazdır
Sıvı Maya Tarifi

Sıvı Maya Tarifi, Nasıl Yapılır?

Sıvı Maya yapımı oldukça kolay sadece 5 dakika içinde hazırlayabilirsiniz. Ekşi maya yapımında olduğu gibi mayalanma süresi var. Sadece su ve kuru meyve kullanarak hazırlanmakta olduğundan 4-5 gün oda ısısında dinlenmeli. Tabii ki aynı ekşi mayada ki mantık bu maya için de geçerli, kullandıkça bir miktarını ayırıp beslemeniz gerekiyor ki bir daha ki sefere tekrar mayanız olsun. Hem şunu söylemeliyim mayanız her beslediğiniz de ve zaman geçtikçe daha kuvvetli bir mayaya dönüşecek. Böylece hamurlarınız çok daha iyi kabardığından piştikten sonra ki sonuçtan da memnun kalacaksınız.

Tarif Sıvı Maya Tarifi Nasıl Yapılır
Mutfak Almanya
Keyword Ev Yapımı Tarifler
Hazırlık zamanı 5 minutes
Mayanın Oluşum Süresi 5 days
Toplam Süre 5 minutes
Porsiyon 750 ml
Yemek Yazarı Sevgi Gökce

Malzemeler

 • 250 ml Sıcak su
 • 70 gr Kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm veya hurma (Ben 20 gr incir, 35 gr üzüm, 15 gr kayısı kullandım)
 • 35 gr (1,5 yemek kaşığı) Bal veya şeker
 • 1 adet 1 Litrelik şişe

Sıvı Mayayı Beslemek İçin Malzemeler

 • 230-250 gr Süzülmüş sıvı maya
 • 500 ml Sıcak su
 • 20 gr (1 yemek kaşığı) Bal veya şeker
 • 20-30 gr Kuru meyve (Yukarıda yazdıklarımdan biri)

Yapılış Aşamaları

 1. İstenilen kuru meyve temiz kavanoza veya şişenin içine konur. Eğer incir, kayısı veya hurma kullanırsanız küçük parçalara doğrayın.

 2. Su ve bal ilave edip şişenin kapağını kapatıp çalkalayın. Kapağı açıp şişenin ağzına bir balon veya tek kullanımlık eldiven geçirip lastikle sıkılaştırın.

 3. 25-30 derecelik bir ortam da (direk güneş ışığı görmemeli) 4 gün bekletin. Her gün şişeyi 2-3 kere sallayın. 5. gün sıvı mayanın üzerinde artık köpükler çoğalmış olacak ve meyveler suyun yüzeyine çıkmış olacaklar.

 4. 5. gün her ne kadar henüz yeterli kabartma kuvvetine erişmemiş olsa da mayayı süzüp, 230-250 ml kısmını tekrar beslemek için ayırın. Kalan sıvı maya ile hamur yoğurabilirsiniz.

 5. Yoğurduğunuz hamurun normal mayaya göre daha uzun mayalanma süresine ihtiyacı vardır. Sıvı maya beslenip zaman geçtikçe kuvvetlenecek ve 100-120 ml Sıvı maya, 1/2 adet taze mayaya veya 1 paket kuru mayaya eş değer olacak.

 6. Kalan süzülmüş 230-250 ml sıvı mayaya besleme malzemelerini ekleyip, çalkalayıp yine şişenin ağzını balon veya eldivenle kapatıp 24 saat oda ısısında bekletin.

 7. Süre içinde 2-3 kere çalkalayın. 24 saat sonra sıvı mayadan süzüp hamur yoğurabilirsiniz. Yada 2 gün oda ısısında bekletip süzüp, tekrar şişeye doldurup buzdolabında saklayabilirsiniz.

Sevgiyle kalın, hoşçakalın.


  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Tarif Değerlendirme
  Don't Miss! random posts ..