Deniz Mahsullü Güveç

Deniz Mahsulleri Güveç
Deniz Mahsulleri Güveç

DENİZ MAHSULLERİ GÜVEÇ

Deniz Mahsulleri Güveç

Deniz Mahsulleri Güveç hazırlamak çok kolay, kısa süre de pişirebilirsiniz. Bu deniz mahsullerini fırında güveç kaplarda pişireceğim. Tereyağı çabuk yanan bir yağdır. Zeytinyağı ve Sade yağ çabuk yanmayan yağlardır. Bu yüzden tercih ediyorum. Tereyağı kullanmak isterseniz, onu daha sonra sebzelerle birlikte tavaya ekleyin. Deniz mahsullerini soğandan önce ekleyince, soğanlar yeterince kavrulmadığından iyi olmuyor. Önce soğanı soteleyip daha sonra deniz mahsullerini eklemek daha lezzetli bir sonuç veriyor. Çok çabuk ve kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir yemek. Hazırlamak Sadece bir kaç dakikanızı alacak. İsterseniz Limon kabuğu yerine, 1/2 adet Lime limonunu küçük doğrayarak ekleyebilirsiniz. Normal Limon acı bir tat verdiği için, sadece kabuğunu rendeleyerek ekleyin.

 • 1 kilo Karışık deniz mahsulleri
 • 2-3 adet Yeşil biber
 • 1 adet Kırmızı biber
 • 2 adet Domates
 • 1 adet Soğan
 • 2 diş Sarımsak
 • 2 dal Taze soğan
 • 1 adet Limon kabuğu rendesi ve limon dilimleri
 • 2-3 yemek kaşığı Kaşar peyniri rendesi
 • 1 çay bardağı Su
 • 1,5 yemek kaşığı Soya sosu
 • ½ yemek kaşığı Sade yağ veya tereyağı
 • 2-3 yemek kaşığı Zeytinyağı
 • 2-3 dal Maydanoz
 • 5-6 adet Frenk soğanı ((ya da 1 yemek kaşığı kurutulmuş))
 • Tuz, karabiber, çekilmiş kişniş tohumu, dereotu
 1. Soğanı, sarımsakları, biberleri, domatesleri, taze soğanları ve maydanozu doğrayıp hazırlayalım. Ocağı açıp tavayı ısıtalım. Tava sıcak olmalı.

 2. Çünkü Deniz mahsulleri pişerken çok çabuk suyunu bırakır. Bunu önlemek için tavayı ısıtıp, yüksek ateşte pişireceğiz. Tava ısındıktan sonra 2-3 yemek kaşığı Zeytinyağı ekleyelim.

 3. 1/2 yemek kaşığı da Sade yağ ekleyelim. Yağ eridikten sonra tavaya 1 adet yarım ay şeklinde doğradığım Soğanı ekliyorum. Doğradığım 2 diş Sarımsağı ekliyorum.

 4. Soğan ve sarımsağı 1-2 dakika soteleyelim. Soğan ve sarımsak kızarmaya başlayınca deniz mahsullerini ekleyelim. 1-2 dakika sotelemeye devam edelim.

 5. Yeşil biberi ve Kırmızı biberi ekleyelim. 2 dal taze soğanın önce beyaz kısımlarını ekleyelim. Yeşil kısımlarını daha sonra ekleyeceğiz. 1 tane limonun kabuğunun rendesini ekleyelim.

 6. Bir kaç dakika soteledikten sonra diğer malzemeleri ekleyelim. Domatesleri ekleyelim. Taze soğanın yeşil kısımlarını ve ince doğranmış bir kaç dal Maydanoz ekleyelim. Karıştıralım, daha sonra da baharatları ekleyelim.

 7. Biraz tuz ve karabiber ekleyelim. Biraz çekilmiş kişniş tohumu ya da 1-2 dal taze kişniş doğrayıp ekleyelim. 1-2 dal ince doğranmış taze dereotu veya bir tutam kurutulmuş dereotu ekleyelim.

 8. 1 yemek kaşığı kurutulmuş Frenk soğanı ya da ince doğranmış 5-6 adet taze Frenk soğanı ekleyip karıştıralım. Var ise 1,5 yemek kaşığı Soya sosu ekleyin. Güveç kaselerine paylaştıralım.

 9. Tavanın içine 1/2 çay bardağı sıcak su koyup karıştıralım. Bu suyu güveç kaselerine ekleyelim. 1 Limonu dilimleyip üzerlerine koyalım. Eğer isterseniz Limon dilimleri yerine üzerlerine biraz rendelenmiş peynir de serperek pişirebilirsiniz.

 10. Önceden 230 derece de ısınmış fırın da pişirin. En çok 10 dakika pişmesi yeterlidir. Daha uzun pişirmek Deniz mahsullerinin kurumasına yol açar. Daha sonra da sıcak olarak servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Merhabalar sevgili dostlar,

Bugün sizlere öyle lezzetli bir tarif hazırladım ki, ağzınıza layık. Deniz Mahsulleri Güveç çok lezzetli bir yemek olması yanı sıra, özellikle balık restoranlarında meze olarak veya ara sıcak olarak da servis edilmektedir. Balık seven bir çok insan diğer deniz mahsullerini de severler. Ben tam bir balık canavarıyım diyebilirim. Çok severim, öyle böyle değil. Tabii ki diğer deniz mahsullerinin de bir çoğunu severek yerim. Deniz Mahsulleri Güveç her tarz davet sofrasına yakışır ve az önce de yazdığım gibi yemek esnasında ana yemek olarak ya da ara sıcak olarak yenebilir. Bazen Deniz Mahsulleri Kavurma da yapıyorum, o kadar lezzetli oluyor ki. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .