Kızıl Buğday Unundan Ev Eriştesi

Kızıl Buğday Unundan Ev Eriştesi
Kızıl Buğday Unundan Ev Eriştesi Ve Makarna Çeşitleri

KIZIL BUĞDAY UNUNDAN EV ERİŞTESİ VE MAKARNA ÇEŞİTLERİ

Merhabalar sevgili dostlar,

Bugün erişte ve makarna tarifleri serisinin sonuncusu olan Kızıl Buğday Unundan Ev Eriştesi Ve Makarna Çeşitleri tarifimi sizlere sunmak isterim. Bildiğimiz buğday ununa nazaran çok daha sağlıklı ve lezzetli Kızıl buğday unu. Un satışı yapan dükkanlar da ve bir çok markette kolayca bulabilirsiniz. Hatta internet ortamında bile satış yapan değirmenler ve internet siteleri mevcut.

Normal buğday ununa nazaran çok daha fazla tok tutma özelliğine sahip Kızıl buğday unu. Dolayısıyla yapılan erişte ve makarna çeşitleri de bir o kadar doyurucu, uzun süre tok tutan ve sağlıklı. Kendi sağlığınız ve geleceğimiz olan çocuklarımız için mutlaka Kış Hazırlıkları yaparken bu nefis erişte ve makarna çeşitlerini de hazırlamalısınız. Daha önce sizlerle;

Tam Tahıllı Çavdar Unundan Ev Eriştesi

Tam Tahıllı Çavdar Unundan Ev Eriştesi

ve Kara Buğday Unundan Ev Eriştesi

Kara Buğday Unundan Ev Eriştesi

tarifleri paylaşmıştım. Bu nefis ve sağlıklı erişte ve makarna çeşitlerini de ısrarla hazırlamanızı öneririm. Sevgilerimle….

Kızıl Buğday Unundan Ev Eriştesi

Kızıl buğday unundan yapacağınız ev eriştesi ve makarna çeşitleri Avrupa da son yıllar da çok revaçta. Sağlık açısından faydalı olması, daha uzun süre tok tutması ve hatta normal beyaz una nazaran çok daha düşük kalorili olması tercih sebepleri. Tam tahıllı kızıl buğday unundan yapılmış 100 gr makarna sadece 128 kalori içermektedir.

Kızıl buğday ununda çok amaçlı kullanılan, daha beyaz olanı da var. Ayrıca tabii ki tam tahıllı olan çeşitleri de farklı numaralarla adlandırılmış. Ben makarna hamurumu yoğururken yarı yarıya tam tahıllı ve çok amaçlı kızıl buğday unlarını kullandım. Tam tahıllı kızıl buğday unu sayesinde daha çok tok tutan ve daha az kalorili makarnalar ve erişte hazırlamış oldum.

Üzerlerine 1 yemek kaşığı tuz veya 1-2 adet defne yaprağı koyarsanız uzun aylar bozulmadan saklayabilirsiniz. Ayrıca güneş görmeyen, serin bir dolapta veya kiler de saklamanızı öneririm.

 • 500 gr çok amaçlı Kızıl Buğday Unu ((Dinkel Unu)(630 numara))
 • 500 gr Tam Tahıllı Kızıl Buğday Unu ((Tam Tahıllı Dinkel Unu)(Dinkelvollkornmehl))
 • 10 adet Yumurta ((M Büyüklüğünde))
 • 20 gr Tuz ((Çok tepeleme olmayan 1 yemek kaşığı))
 • 3 yemek kaşığı Zeytinyağı
 • 5-6 yemek kaşığı Su
 1. Yoğurma kabına yumurtaları kırıp, tuzu ve zeytinyağını ekleyip el çırpıcısı ile biraz çırpın. Daha sonra unları karıştırarak ekleyin. Aynı esna da yavaş yavaş suyu da ekleyip yoğurun.

 2. Sert ve özlü bir hamur olmalı, bu sebeple en az 10-15 dakika yoğurun. Streçfilm ile sarıp 1 saat kadar buzdolabında dinlendirin.

 3. Un serptiğiniz tezgahta eşit büyüklükte bezelere bölüp yuvarlayın. Un serpilmiş tepsiye aralıklı olarak dizip, üzerlerine nemli bir bez örtün.

 4. İlk bezeden başlayarak, hamurun altına ve üstüne un serperek, 2-3 mm inceliğe gelene kadar merdane veya oklavayla açın. Temiz bir bez üzerine sererek en az 2 saat kuruyuncaya kadar bekletin.

 5. Daha sonra tekrar üstüne ve altına un serptikten sonra istediğiniz şekilde katlayarak ve keserek erişte ve makarna çeşitleri hazırlayabilirsiniz. (Daha ayrıntılı görmeniz için videoyu izlemenizi tavsiye ederim)

 6. Kestiğiniz erişteyi ve makarna çeşitlerini tekrar temiz bir bez üzerine sererek 3 gün boyunca, kuruyuncaya kadar bekletin. Daha sonra kavanozlara veya bez torbalara doldurarak saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .