Kara Buğday Unundan Ev Eriştesi

Kara Buğday Unundan Ev Eriştesi Nasıl Yapılır
Kara Buğday Unundan Ev Eriştesi

KARA BUĞDAY UNUNDAN EV ERİŞTESİ

Merhabalar sevgili dostlar,

Kış hazırlıklarına bugün de devam edelim mi? Sizin için çok sağlıklı, Kara Buğday Unundan Ev Eriştesi hazırladım. Erişteleri iki farklı büyüklükte kestim. Bildiğiniz gibi erişte makarna hamurundan yapılır. Makarna hamuru yoğurmuşken çeşit çeşit makarnalar da hazırlayabilirsiniz.

Adı her ne kadar buğday olsa da Kara buğday aslında Kuzukulağıgiller ailesinden olup, geniş yapraklı bir bitkidir. Tahıllar gibi yenebilen tohumları için yetiştirilir. Greçka diye de bilinir, son yıllar da Kara Buğday bol lifli, düşük yağlı ve glutensiz olması nedeni ile Türkiye’de de oldukça popüler bir besin kaynağı olmaya başladı.

Kara Buğdayın 100 gramında 13 gram protein ve 10 gram lif bulunur. Bol miktar da B vitamini, magnezyum, potasyum ve kalsiyum içerir. Kara Buğdayın yararlarını saymakla bitiremeyeceğim çok değerli bir besindir. Tansiyonu ve kolosterolü düşürür, kan şekerini düzenler, kansızlığa sorunu yaşayanlar için çok kıymetlidir. Uzmanlar bağırsak sistemini desteklediğini ve kansere karşı koruduğunu söylüyorlar. Kara Buğday ile yapılan yemekler, pilavlar ve salatalar Çölyak hastaları ve Gluten duyarlılığı olanlar için de çok değerli bir besindir.

Mutfağınız da Kara Buğdaya yer açmanızı tavsiye ederim. Ailenizi sağlıklı besinlerle besleyerek gelecekte çocuklarınıza harika bir beslenme alışkanlığı kazandırmış olacaksınız.

 

Kara Buğday Unundan Ev Eriştesi

Kara buğday unundan ev eriştesi yaparak hem kendi sağlığınızı, hem ailenizin sağlığını koruyun. 40 gr 1 porsiyon Kara buğday unu 134 kalori. Bu sebeple yapacağınız erişte de, beyaz unla yapılmış erişteye oranla daha düşük kalorilidir. Piştiği zaman kalori miktarı 37 kaloriye düşer. Klasik bir makarna hamuru yoğurduktan sonra istediğiniz form da erişteler ve makarnalar kesebilirsiniz. Kara buğday unu maalesef tek başına kullanılamıyor. Ekmek yaparken de, makarna hamuru hazırlarken de mutlaka içine buğday unu eklemek gerekiyor. Makarna hamurunu 3 farklı unu birleştirerek yoğurdum. Kalorisini mümkün olduğunca düşürmek için beyaz unu sadece 1/4 oranında kullandım. 2/4 si kara buğday unu ve kalan 1/4 de tam tahıllı buğday unu kullandım. Biz çok sevdik umarım sizde severek yersiniz. Farklı soslarla veya sebzelerle nefis oluyor.

 • 500 gr Kara Buğday Unu
 • 250 gr Çok Amaçlı Buğday Unu
 • 250 gr Tam Tahıllı Buğday Unu
 • 10 adet Yumurta
 • 3 yemek kaşığı Zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı Tuz
 • 5 yemek kaşığı Su
 1. Yumurtaları, tuzu ve zeytinyağını yoğurma kabına koyup el çırpıcısı ile çırpın. Unları karıştırarak ekleyin.

 2. Biraz yoğurduktan sonra ihtiyaç görürseniz suyu ekleyin. Sert bir hamur olmalıdır yazdığım miktardan fazla su eklemeyin lütfen.

 3. Hamuru iyice özleşene kadar en az 10-15 dakika boyunca yoğurun. Streçfilm ile sarıp 1 saat buzdolabında dinlendirin.

 4. Un serpilmiş tezgahta hamuru rulo yapıp eşit bezelere bölün. Un serpilmiş tepsiye hamur bezelerini aralıklı dizip, üzerine nemli bir bez örtün. İlk yaptığınız bezeden başlayarak tezgaha un serpip makarna hamurunu 2-2,5 mm incelikte açın.

 5. Temiz bir bez üzerine tüm bezeleri açıp yayın. 2 saat kadar kuruması için bekletin. Daha sonra hamuru geniş bir açma tahtasının üzerine alıp her iki tarafını da unlayın.

 6. Hamuru 4' e katlayıp kat yerlerinden kesin, sonra 4 yarımı üst üste koyup 3 cm genişlikte şeritlere kesin. Şeritlerin kısa ucundan başlayarak kibrit çöpü şeklinde kesin. (Yukarıda ki video da daha ayrıntılı izleyerek kolayca yapabilirsiniz.)

 7. Kestiğiniz erişteleri ve makarnaları temiz bir bez üzerine sererek 3 gün kurutun. Daha sonra toplayıp kavanoza veya bez torbaya doldurun. Üzerine 1 yemek kaşığı kaya tuzu veya 2-3 tane defne yaprağı koyarsanız uzun aylar bozulmadan durur.

Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .