10 Dakika Da Kolay Ekmek Tarifi

10 Dakika Da Kolay Ekmek Tarifi
10 Dakika Da Kolay Ekmek Tarifi

10 Dakika Da Kolay Ekmek Tarifi

Merhabalar sevgili dostar,

Evet yanlış okumadınız 🙂 sadece 10 dakika da nefis bir ekmek hazırlayabilirsiniz. Son günler de Covid-19 virüsü sebebiyle maalesef hepimiz evlerimizdeyiz. Hijyene çok dikkat etmemiz gereken bu dönem de bir çoğunuz ev de ekmek yapımına ağırlık verdiniz. Bu sebeple bende sizlere yapımı kolay sadece yoğurup mayalandırıp pişirebileceğiniz bir ekmek tarifi hazırladım.

Sizlerle bazı ekşi maya tarifleri Buğday Unundan Ekşi Maya Yapımı , Çavdar Ekşi Mayası Tarifi yanı sıra Ev Yapımı Taze Mayayla Ekmek Tarifi ve Sıvı Maya Tarifi, Nasıl Yapılır? paylaştım. Tabii ki ekşi mayalı ekmeğin tadı, dokusu, kokusu bir başka güzel oluyor fakat, bazen izleyenlerim benden sadece normal bilinen mayalarla hazırlanan kolay ekmek tarifleri de istiyorlar. Bu ekmek tarifim de onlardan biri olacak.

Ben her ne kadar ekşi mayalı ekmek yapma taraftarı olsam da tabii ki sizleri kıramam 🙂 Yukarıda ki maya isimlerinin üzerine tıklayarak kolayca tariflerine ulaşabilirsiniz. Ev de kendi ekşi mayanızı da, taze mayanızı da kolayca hazırlayabilirsiniz.

10 Dakika Da Kolay Ekmek Tarifi

10 dakika da kolay ekmek yapımı gerçekten çok kolay. Ekmek hamurunu yoğurduktan sonra mayalanması için dinlenmeye bırakıp daha sonra pişiriyoruz. Bir kaç saat içinde sıcacık yumuşacık ekmeğimiz hazır. Varsa döküm tencere de pişirmenizi tavsiye ederim. Gerçekten döküm tencere de pişmiş ekmek bir başka güzel oluyor. Döküm tencereniz yoksa da hiç dert değil, bir tepsi de veya kek kalıbında pişirebilirsiniz. Yanlız o zaman mutlaka fırının bir köşesine küçük bir kap sıcak su koymalısınız. 

Ekmeği fırına verdikten 10 dakika sonra su dolu kabı çıkarıp fırının derecesini de 200 dereceye düşürmelisiniz. 45-50 dakika daha pişirdikten sonra ekmeği fırından çıkarıp altına vurarak kontrol edin. Eğer tak tak sesini duyuyorsanız ekmek pişmiş demektir. Bir telin üzerine koyup en az 1 saat kesmeyin, daha sonra kesip yiyebilirsiniz.

 • 24 gr Taze maya
 • 2 tatlı kaşığı Şeker
 • 524 ml Ilık su (( Yaklaşık 3 su bardağı))
 • 524 gr Çok amaçlı Buğday unu ((5 su bardağı))
 • 200 gr Çavdar unu ((2 su bardağı))
 • 1,5 tatlı kaşığı Kaya tuzu veya deniz tuzu
 1. Taze maya, şeker ve ılık suyu karıştırıp 5 dakika bekletin. Unları ekleyip 5 dakika kadar yoğurun. (Eğer makina da yoğuruyorsanız yavaş devir de karıştırın)

 2. Tuzu ekleyip 5 dakika daha yoğuralım. ( Eğer makina da yoğuruyorsanız hızlı devir de karıştırın)

 3. Ekmeğin mayalanacağı kabı yağlayın, ekmek hamurunu bu kaba koyup, kabın kapağını kapatıp 1 saat üzerini bir havluyla sarıp mayalanması için bekletin.

 4. Daha sonra hamurun üzerini açıp video da göreceğiniz gibi katlayıp, tekrar kapağı kapatıp 1 saat daha aynı şekilde sarıp dinlendirin.

 5. Un serpilmiş tezgaha hamuru boşaltıp 1-2 kez katlama yapıp hamura yuvarlak veya uzun bir form verip unlanmış mayalanma kabına koyup 30-40 dakika daha dinlendirin.

 6. Bu sırada fırını 200 °C  alt-/ üst ayar da açın, tencereyi de fırına koyup beraber ısıtın. Hamuru dinlendirdikten sonra fırın pişirme kağıdına ters çevirip alın. 

 7. Daha sonra kağıtla beraber tencerenin içine koyup kapağını kapatın. Fırına koyup 40 dakika pişirin. daha sonra tencerenin kapağını açıp 20 dakika daha pişirip ekmeği fırından alın.

 8. Soğuması için hemen bir telin üzerine çıkarın. Soğuduktan sonra dilimleyip yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .