Kiremitte Uskumru Balığı

Kiremitte Uskumru
Kiremitte Uskumru

KİREMİTTE USKUMRU BALIĞI

Bu gün sizlere enfes, sıra dışı ancak özel Restoranlarda yapılan bir Balık tarifim var. Kiremitte Uskumru Balığı yemek için insanlar adaya falan gidiyorlarmış. Taaa oralara yorulmadan, pahalı Restoranlara dünya kadar para ödemeden, evinizde nasıl çok kolay bir şekilde, Güveç tepside Balık hazırlayabilirsiniz göstermek istedim. Balık için tek porsiyonluk güveç kaplar da var bilirsiniz, onlarda da tek kişilik hazırlayabilirsiniz tabii ki. Tepsi de hazırlayıp mümkünse mahalle fırınınıza pişirmeleri için rica edebilir yada imkan yoksa tabii ki evinizde ki fırınınız da pişirebilirsiniz.

Diğer taraftan Balığın ne kadar faydalı bir nimet olduğunu bilmenizi isterim, çocukluktan itibaren hiç değilse hafta da bir kez tüketilmeli. Ben kızıma 8. ayından itibaren  vermeye başlamıştım. Maşallah çok kuvvetli bir bünyeye sahiptir kolay kolay hasta olmaz. Balığın en önemli faydaları, kalbin korunmasına yardımcı olurken, bağışıklık sistemini güçlendirme ve zeka geliştirici özelliği vardır. İçeriğinde ki Omega-3 yağı sayesinde cilt ve saç sağlığınızı korumakla kalmaz, unutkanlıktan tutunda bir çok zihinsel ve ruhsal rahatsızlıklara yakalanma riskinizi azaltır. Barındırdığı Kalsiyum sayesinde kemik erimesine yakalanma riskini azaltır.

Kiremitte Uskumru Balığı

Evinizde çok kolay ve lezzetli bir Balık yapmak inanın hiç de zor değil. Klasik tarzlardan sıkılanlar için, farklı bir tarif arayanlar için Kiremitte Uskumru Balığı tarifimin kurtarıcı olacağına inanıyorum. Tabii ki farklı balık çeşitleriyle de aynı şekilde hazırlayabilirsiniz. Mesela Alabalık, Lüfer, Çupra vb.. bir çok büyük balık çeşidi kullanabilirsiniz. Porsiyonluk balık güveçlerin de servisi de çok şık duracaktır eğer fırınınız müsaitse. Kalabalığınız yoksa 3 tane güveci rahatlıkla bir arada pişirebilirsiniz. İnanın bu lezzete doyamayacaksınız mutlaka denemenizi önererek tarifime geçmek istiyorum.

 • 5 tane Uskumru Balığı
 • 2 tane Kapya biber
 • 2 tane Kuru soğan
 • 2 diş Sarımsak
 • 3 tane Sivri biber
 • 3-4 tane Defne yaprağı
 • 2 tane Domates
 • 1 tutam Maydanoz
 • 1’er çay kaşığı Tuz, karabiber, kekik, pul biber

Üzeri için;

 • 1 yemek kaşığı Tereyağı
 • 1 tane Limon
 1. Kuru soğanları ve kapya biberleri yarım ay şeklinde doğrayalım. Sarımsakları dilimleyelim. Sivri biberleri ve kabuklarını soyduğumuz domatesleri iri küpler şeklinde doğrayalım.

 2. Maydanozu da doğrayıp tüm malzemeyi güveç tepsiye alalım. Defne yaprakları ve baharatları ekleyip sebzelerimizi harmanlayarak baharatların yayılmalarını sağlayalım.

 3. Önceden temizleyip tuzladığımız Uskumru balığımızı sebzelerin üzerine dizelim. Soğan, sarımsak ve defne yapraklarından balıklarımızın iç kısımlarına da yerleştirelim ki daha lezzetli olsunlar.

 4. Tereyağını minik parcacıklar şeklinde balıkların ve sebzelerin üzerlerine paylaştıralım. Limonu dilimleyip üzerlerine dizelim.

 5. Artık nefis balıklarımız fırına gitmeye hazır. 200 derecede önceden ısıttığımız fırında balıkların üzerleri kızarıp suyunu çekene dek 30 dakika kadar pişirelim.

 6. Sebzeler ve balıklar suyunu vereceklerdir eğer üzerleri daha suluyken erken kızarırsa, fırınınızın bi üst rafına ya bir tepsi sürebilir yada balığınızın üzerine bir yağlı kağıt serebilirsiniz.

 7. Yada varsa ayarı fırınınızın ayarını alt üst kısmından sadece alt kısmına getirerekte daha fazla kızarmadan suyunu çekmesini sağlayabilirsiniz.

Tarifin başında ki anlatımlı videosunu izleyerek yemeğinizi daha kolay hazırlayabilirsiniz. Afiyetler olsun sofralarınızın bereketi bol olsun. Sevgiyle kalın 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .