Zebra Pandispanya

Zebra Pandispanya

Merhabalar sevgili dostlar,

Sizlere harika bir Zebra Pandispanya tarifi hazırladım. Yumuşacık sünger gibi bir pandispanya, üstelik kabartma tozsuz nasıl yapılır? Videomun sonunda da göreceksiniz o tıpkı süngere bastığınızda nasıl tekrar normal şekline döner, aynı şekilde Zebra Pandispanya da istediğiniz kadar bastırın tekrar normal şeklini alıyor. Hayran kalacağınız bir pandispanya keki, ister şekilli bir kalıpta yapıp kek olarak, isterseniz bir kelepçeli kek kalıbında yaparak yaş pasta yapımında kullanın.

Zebra Pandispanya

Zebra Pandispanya hazırlarken eğer video da gösterdiklerime ve anlattıklarıma dikkat ederseniz harika bir pandispanya kek hazırlayabilirsiniz. Malzemeler az ve her evde olan türden. Kalıp olarak yukarıda da yazdığım gibi arzu ettiğiniz bir kalıp kullanabilirsiniz. Tek önemli olan hazırladığımız harcımız büyük kalıplar veya tepsiler de olmaz. Ölçüler 22 veya 24 cm geçmemeli, yoksa kekiniz kalıba yayılacağından boy olarak daha kısa olur, ama gene kabarır tabii ki. Benim kalıbımda oldukça uzun bir kalıptı gördüğünüz gibi, o yüzden sadece 3/2 si kek kabardı. Önemli olan koyduğunuz harcın iki katı kabarması.

Kullanılan bardak ölçüleri

200 ml'lik Su bardağı ve 125 ml'lik Çay bardağı

 • 5 adet Yumurta
 • 130 gr Şeker ((1 su bardağından 1 parmak eksik))
 • 1 çimdik Tuz
 • 1 paket Vanilya
 • 70 ml Süt ((1/2 çay bardağı))
 • 50 ml Sıvıyağ ((1/3 çay bardağı))
 • 150 gr Un ((1,5 su bardağı))
 • 1 tatlı kaşığı Limon suyu
 • 20 gr Kakao ((1 yemek kaşığı))
 1. Kek kalıbını yağlayıp unlayalım. Fırını 160 dereceye alt üst ayarda açıp ısıtalım.

 2. Yumurtaların aklarını ve sarılarını iki ayrı kaseye ayıralım. Sarılarına şekerin 40 gr kadarını, tuzu ve vanilyayı ekleyip 1 dakika çırpalım.

 3. Oda ısısında ki süt ve sıvıyağı ekleyip yarım dakika kadar çırpalım. Unu eleyerek bir kaç sefer de ekleyelim, bir taraftan çırpmaya devam edelim.

 4. Yumurta sarılı harcı bir kenara koyup, yumurta aklarını hazırlayalım. Yumurta aklarını 20 sn kadar çırpalım, limon suyunu ve şekerin bir kısmını ekleyelim çırpmaya devam edelim.

 5. Şekeri 2-3 seferde ekledikten sonra 2-3 dakika kadar yüksek devirde beyaz sert bir köpük olana kadar çırpmaya devam edelim.

 6. Yumurta akından biraz yumurta sarılarına ekleyip el çırpıcısı ile hep aynı yönde karıştıralım. Daha sonra tüm bu harcı yumurta aklarını çırptığımız kaseye boşaltalım.

 7. Tüm harcı alttan yukarı hep aynı yönde olmak şartıyla el çırpıcısı ile karıştıralım. Daha sonra harcı ikiye bölelim, birine kakaoyu ekleyip tekrar karıştıralım.

 8. Kalıba 4 yemek kaşığı sade, üzerine 4 yemek kaşığı kakaolu harçtan dökelim. Tüm iki harçta bitinceye kadar bu şekilde devam edelim.

 9. Fırın tepsisinin içine biraz sıcak su döküp kek kalıbını ortasına koyalım ve fırına sürelim. 45 dakika 160 derecede, sonra 10 dakika fırını 180 dereceye yükseltip Zebra Pandispanyayı pişirelim.

 10. Lütfen fırının kapağını açmayın camından bakın yeter. Özellikle ilk 35 dakika!!! Fırından alıp pasta teline ters çevirelim soğusun. Daha sonra servis tabağına alıp dilimleyip servis yapalım.

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .