Düdüklü Tencerede Pirinç Pilavı

Düdüklü Tencerede Pirinç Pilavı

Merhabalar sevgili dostlar,

Muhteşem bir tarife hazır mısınız? 🙂 O kadar güzel bir pilav tarifi hazırladım ki sizlere, Düdüklü Tencerede Pirinç Pilavı yapıyoruz bugün. Lafta değil gerçekten tane tane Pirinç Pilavı nasıl yapılır göreceksiniz bu video da. Düdüklü tencerede pilav mı olur patlar suyu bitince demiştim ilk duyduğumda teyzeciğimden. ”Olur hem de bal gibi olur” dedi 🙂 Annemin, ablalarımın dilinde, şahit olmuşlar yaptığında. Tabi ben Türkiye de yaşamadığımdan izine gittiğimizde de denk gelemedik bi türlü. Geçenlerde annemin hastalığından dolayı Türkiye’ye gittiğimde Ortanca ablam dedi ” Ben öğrendim teyzemden gel sana da göstereyim.” Aman Allah’ım hayran kaldım. Nasıl böyle tane tane oldu şaşırdım. Hani benim pilavımda tavada yaparım tane tane olur ama bu bir başkaydı gerçekten. Dedim hemen benim bu güzelliği sevgili takipçi dostlarımla paylaşmam lazım. Onlarda görsün, öğrensin, yapsınlar. 🙂 Eminim sizler de benim gibi çok beğeneceksiniz bu tarz Düdüklü Tencerede Pirinç Pilavını. Bir daha tava veya normal tencerede pilav yapmaya son. Hemde sadece 7 dakika da pilavınız hazır.

Düdüklü Tencerede Pirinç Pilavı

Düdüklü Tencerede Pirinç Pilavı hazırlamak hem çok kolay, hemde çok çabuk olacak, sadece 7 dakika da pilavınız hazır. Tabi bir kaç önemli püf noktasına dikkat etmemiz gerekiyor. Birincisi tüm malzemeler soğuk olacak. Yani şehriyeli yapacaksanız önceden kavurup soğuttuktan sonra pirinci ve soğuk tavuk suyunu ve suyu eklemelisiniz. İkincisi, pirinci ılık suda sadece beyaz suyu akıp tamamen duru su çıkana kadar yıkıyoruz, asla ılık suda bekletmiyoruz. Üçüncü önemli püf noktası, düdüklünün düdüğü çıktıktan sonra ocağınız çok kısık ateşte olmalı ve sadece 7 dakika pişmeli. Sonrasında buharı çıkıp düdüğü iner inmez açılmalı ve başka kaba boşaltılmalı. 

 • 2 su bardadağı Pirinç
 • 1/2 su bardağı Arpa şehriye
 • 2 su bardağı Tavuk suyu
 • 1 su bardağından 1 parmak eksik Su
 • 1,5 yemek kaşığı Tereyağı
 • 2 yemek kaşığı Sıvıyağ
 • 1,5 tatlı kaşığı Tuz
 1. Pirinci yukarıda tarif ettiğim gibi yıkayıp suyunun süzülmesi için bir süzgece alın. Düdüklü tencereyi ısıtıp sıvıyağı ekleyin.

 2. Şehriyeyi ilave edip hafif rengi kızarana kadar kavurun. Tereyağını ekleyip ocaktan alın. Tereyağı tencerenin sıcağıyla eriyecek zaten.

 3. Bir kenarda soğuması için bekletin. Bu kavurma işlemi için ayrı bir küçük tavada kullanabilirsiniz.

 4. Soğumuş olan şehriyeye, pirinci ekleyin, tavuk suyunu, normal suyu ve tuzu da ilave edip tencerenin kapağını kapatın.

 5. Ocağa koyup altını açın. Kaynamaya başlayınca buhar çıkacak, tencere kendini kilitleyecek, düdüğü çıkmaya başlayacak, hemen altını tamamen kısın yada en küçük gözlü ocağa alın.

 6. Saate bakın, 7 dakika sonra ocağı kapatın. Düdüklü tencereyi ocaktan alın. Bir kaç dakika içinde havası çıkıp düdüğü inince kapağını açıp bir başka tencereye boşaltın.

 7. Üzerine temiz kağıt mutfak havlusu örtüp kapağını kapatın. 10 dakika dinlendikten sonra karıştırın. Pilavınız servise hazırdır.

Afiyetler olsun, sofralarınızın bereketi bol olsun inşallah. Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .