Döküm Tencerede Tavuk Tandır Tarifi

Döküm Tencerede Tavuk Tandır Tarifi

Merhabalar sevgili dostlar,

Bugün şöyle lokum gibi, tel tel ayrılan Fırında Tavuk pişirelim mi? Sizlere Döküm Tencerede Tavuk Tandır Tarifi hazırladım. O kadar lezzetli oldu ki, tabii ki bunda Döküm Tencerenin ve Tavuğun üzerine sürmek için hazırladığım o harika sosun da etkisi büyük. Sizler de Döküm Tencerede Tavuk Tandır hazırlayınca bana hak vereceksiniz. Şimdi isterseniz bir bakalım Döküm Tencere de Tavuk Tandır Tarifi Nasıl Yapılır? Tavuk Tandır Malzemeleri Nelerdir? Tavuk Tandır Kaç Kaloridir? Döküm Tencerede Tavuk Tandır kaç dakika da pişer?

Döküm Tencerede Tavuk Tandır Tarifi

Döküm tencerelerimi eşim 1 ay kadar önce hediye olarak aldı bana. Uzun zamandır istiyordum. Aslında o kadar çok tencere, tava var ki evde 🙂 Yine de biz bayanların gözü hep aç bu konular da sanırım. Sağolsun kırmadı beni her zaman ki gibi, ama ben de ona böyle lezzetli yemekler pişiriyorum bu tencereler de. Ekmekler yapıyorum mesela o kadar muhteşem pişiyorlar ki döküm tencere de. Sizlere zaman içinde ekmek tariflerimi de vereceğim Allah’ın izniyle. Gelelim Tavuk tandır tarifime, hazırlaması sadece 10 dakikanızı alacak enfes bir sos hazırlayıp sürdüm içine dışına. Sonrasında döküm tencereye koyup kapağı kapatıp bir saat kadar dinlendirdim. Daha sonra fırına sürüp pişirdim, son 15-20 dakika tencerenin kapağını açıp tavuğun dış yüzeylerinin de kızarmalarını sağladım. Çok yumuşak, lezzetli bir tavuk tandır olmuştu her zaman ki gibi. Lütfen sizler de deneyin ve bana sonuçları, görüş ve önerilerinizi yazın. Sevgilerimle…

  • 1 adet küçük boy Tavuk
  • 1 yemek kaşığı Hafif eritilmiş tereyağı
  • 3 yemek kaşığı Sarımsak Pesto ((İçinde; sarımsak, maydanoz, kavrulmuş çam fıstığı, zeytinyağı, tuz ve karabiber var))
  • 1 çay kaşığı Biberiye
  • 1/2 adet Limon suyu
  • 2,5 çay kaşığı Tuz
  1. Tüm malzemeyi karıştıralım. Tavuğun içine, deri altına ve tüm üst yüzeyine bu harcı sürelim.

  2. Döküm tenceye koyup kapağını kapatıp oda ısısında 1 saat kadar dinlendirelim. daha sonra 220-230 dereceye ısıttığımız fırına sürelim. 1 saat kadar pişirelim.

  3. Daha sonra tencerenin kapağını alıp pişirmeye devam edelim. 20-25 dakika daha bu şekilde pişirmeye devam edip fırından alalım. Sıcak servis yapalım.

Afiyet olsun.

Not: Her fırın farklılık göstereceğinden dolayı, lütfen pişirme sırasında kontrol edip, fırın derecenizi yükseltip-azaltabilirsiniz. Sarımsak Pesto tarifine aşağıdaki tarif isimlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. 1. si web sitemde ki yazılı tarifi, 2. si ise Youtube videosudur. Sevgiyle kalın… 🙂 

Sarımsak Pesto Tarifi, Nasıl Yapılır?

Sarımsak Pesto Tarifi, Nasıl Yapılır?

Sarımsak Pesto Tarifi, Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .