Bürüksel Lahanası Salatası

Bürüksel Lahanası Salatası

Merhabalar sevgili dostlar,

Bugün şöyle güzel bir Bürüksel Lahanası Salatası yapalım mı? Özellikle diyet yapanların favorisi olacak enfes bir salata, Bürüksel Lahanası Salatası. Oldukça düşük kalorili oluşu bir tarafa çokta sağlıklı bir salata. Sade yiyebileceğiniz gibi üzerine peynir parçaları, ızgara et veya tavuk parçaları, haşlanmış kinoa, bulgur yada şehriye ekleyerek daha doyurucu bir hale getirebilirsiniz. Ben kızarmış hellim peyniri dilimleriyle servis yaptım.

Bürüksel Lahanası Salatası

Bu tarz sebze salatalarını hazırlarken en önemli dikkat edeceğimiz püf noktası, haşlama aşamasıdır. Çünkü sebzelerin rengini koruması ve vitaminini kaybetmemesi çok önemlidir. Bu sebeple kısa süre haşladıktan sonra bir şoklama işlemi uygulayarak renklerini korumalarını sağlayabiliriz. Çok fazla yumuşamadan ocaktan alınmalı ve asla tencerenin kapağı kapanmamalıdır. Kapağı kapatmanız renklerinin sararmasına sebep olur. Şoklama işlemi için bir kaba soğuk su doldurup, içine buz parçaları atılmalıdır. Haşlanmış olan sebzeyi bu suya, süzülüp konularak pişirmenin sonlandırılıp, renklerinin aynı kalmasını sağlayabiliriz. Pişme suyunun içinde ocak kapansa dahi pişmeye devam eder, hatta süzülse bile henüz sebzeler sıcak olduklarından bu ısı sebebiyle aynı şekilde pişmeye devam ederler. Bizim amacımız burada bu pişmenin sonlandırılması. Çok kolay ve pratik olan Bürüksel Lahanası Salatasının yapımına geçelim.

 • 500 gr Bürüksel Lahanası
 • 2 adet Havuç
 • 2 adet Közlenmiş Kapya Biber
 • 5-6 adet Haşlanmış tüm bebek mısır
 • 1 adet küçük Kırmızı soğan

Bürüksel Lahanası Salatası Sosu Malzemeleri

 • 1 diş Sarımsak
 • 1,5 çay kaşığı Tuz
 • 1 çay kaşığı Taze çekilmiş tane karabiber
 • 2 yemek kaşığı Zeytinyağı
 • 1/2 adet Limon suyu
 • 1-2 yemek kaşığı Nar ekşisi ((Yada balzamik sirke ekleyebilirsiniz))
 1. Lahanaların tepelerini kesip üzerindeki kötü yapraklarını alıp yıkayalım. Havuçların kabuklarını soyup yıkayalım.

 2. Kapya biber konserve olarak yoksa ister közleyin isterseniz çiğden de kullanabilirsiniz. 

 3. Tüm bebek mısır konserve yerine, haşlanmış normal mısır da kullanabilirsiniz.

 4. Bürüksel lahanalarının üzerini geçecek kadar sıcak su doldurup ocağa koyalım. 1,5 çay kaşığı tuz ekleyip 5 dakika haşlayalım.

 5. Havuçları yuvarlak dilimleyip aynı şekilde sıcak su doldurup 1 çay kaşığı tuz atıp bir başka tencerede hafif yumuşayana kadar yaklaşık 5 dakika haşlayalım.

 6. Su dolu kaba buz parçalarını ekleyelim. Süzerek aldığımız Bürüksel lahanalarını ve havuçları bu suya koyup bir kaç dakika tutup süzelim.

 7. Sebzeler haşlanırken diğer malzemeleri doğrayalım. Sosu hazırlayalım. Sarımsağı rendeleyelim, diğer malzemeleri ekleyip karıştıralım.

 8. Salata kasesine tüm malzemeyi koyalım. Sosunu üzerlerine gezdirip karıştıralım. Servise hazırdır.

Afiyetler olsun, sofralarınızın bereketi bol olsun. Sevgiyle kalın.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  İncele! karışık makale .