Ayva Reçeli (Haşlayarak)


Ayva Reçeli (Haşlayarak)

Ayva Reçeli (Haşlayarak)

Merhabalar sevgili dostlar,

Bugün çok tatlı bir tarif hazırladım sizlere 😀 Güzel bir Ayva Reçeli yaptım. Daha önce sizlerle Ayva Reçeli tarifi, Fırında Ayva Reçeli tarifi ve Ayva Marmelatı Nasıl Yapılır? paylaşmıştım. Bu sefer Ayva reçelini, ayvaları önce su da haşladıktan sonra şekerle buluşturup kaynattım.

Gerçekten çok lezzetli şeker kıvamı tam kararında oldu. Ayvalar tamamen organik, kayınvalidemin evinin bahçesinde yetişen ayvalardan yaptım bu sefer. Hazır Türkiye de olup denk gelmişken bu güzel ayvalara, bir Ayva Reçeli yapmazsam olmazdı. Bu arada malum kayınvalidem yaşlı, eee dişleri de takma, pek sevdi yaptığım Ayva Reçelini. ”Yumuşacık olmuş ayvalar, tadı, kıvamı tam not sana kızım ” dedi. Tabii ki ben çok mutlu oldum beğenmesine.

Yazdır
Ayva Reçeli (Haşlayarak)

Ayva Reçeli (Haşlayarak)

Benim gibi ayvaları reçelin içinde hafif dişe gelir şekilde seviyorsanız yukarıda isimlerini yazdığım Ayva Reçeli tariflerini yapabilirsiniz. Ama yok ''Şöyle ayvalar yumuşacık olsun'' derseniz şimdi sizlere tarifini yazdığım yöntemle kaynatın Ayva Reçelinizi.

Ayva Reçeli tarifim oldukça kolay, sadece tam verdiğim ölçülere ve püf noktalara uyun lütfen. Emin olun ki o zaman harika bir reçel yiyeceksiniz. 1 yemek kaşığı Ayva Reçeli 19 kcal dir.

Ayrıca diğer bir önemli nokta reçel pişerken diğer tarafta sıcak su dolu bir tencere de kavanoz ve kapakları 2-3 dakika kaynatıp sterilize edin. Temiz bir mutfak bezinin üzerine çıkarıp kuruladıktan sonra sıcak reçeli doldurun.

Tarif Ayva Reçeli (Haşlayarak)
Mutfak Türkiye
Keyword Reçel-Marmelat Tarifleri
Hazırlık zamanı 30 dakika
Pişirme Süresi 50 dakika
Ayvaları haşlama süresi 30 dakika
Toplam Süre 1 saat 20 dakika
Kalori 19 kcal
Yemek Yazarı Sevgi Gökce

Malzemeler

 • 2,5 kilo Ayva
 • 1600 ml (8 su bardağı) Su
 • 2 kilo (10 su bardağı) Şeker
 • 15 adet Karanfil
 • 1 adet Tarçın çubuğu
 • 1 tatlı kaşığı Limon tuzu veya 1 adet limon suyu

Yapılış Aşamaları

 1. Ayvaları yıkayıp soyun, çekirdeklerini ayırıp ayvaları küçük parçalara doğrayın. Doğradığınız ayvaları su dolu bir kaba limon suyu sıkıp bu suya koyun. Tüm ayvaları doğrayıncaya kadar ilk doğradığımız ayvalar kararmasın diye bu işlemi yapıyoruz.

 2. Daha sonra ayvaları tekrar bol suda yıkayıp süzün. Ayvaları büyük bir tencereye aktarıp üzerine 6 su bardağı soğuk suyu ekleyin. Küçük bir tülbent parçasına ayırdığınız ayva çekirdeklerini sarıp, bezi sıkıca bağlayıp tencereye koyun.

 3. Tencerenin kapağını kapatıp kaynayıncaya kadar yüksek ateşte, daha sonra ocağı kısıp orta ateşte 30 dakika pişirin. Şekeri ve kalan suyu ekleyip tekrar kaynamaya bırakın.

 4. 20 dakika sonra tarçın çuğunu ve karanfilleri de ekleyip 30 dakika daha orta ateşte pişirin. Daha sonra Limon tuzunu veya limon suyunu ekleyip 5 dakika daha kaynatıp ocağı kapatın.

 5. Sterilize ettiğiniz kavanozlara doldurup, kavanozların ağız kısımlarını silerek temizleyin. Kavanozların kapaklarını sıkıca kapatıp, ters çevirerek tezgaha bırakın. Ertesi güne kadar kesinlikle kavanozları ellemeyin, kıpırdatmayın.

 6. Ertesi gün dolaba kaldırabilirsiniz. Afiyet olsun...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarif Değerlendirme
İncele! karışık makale .