Portakal Reçeli


Portakal Reçeli

Merhabalar sevgili dostlar,

Bugün size mis kokulu, tane tane, kaşık kaşık yemelere doyamayacağınız Portakal Reçeli tarifim var. Washington Portakal zamanı geçmeden yapmanızı tavsiye ederim. Bir çok hanım Portakal Reçeli acı oluyor diye yapmaktan kaçınırlar. Sizlere garanti veriyorum aşağıda anlattığım gibi püf noktalara uyarak yaparsanız tam tadında nefis bir Portakal Reçeli olacak. 1-2 yıl önce Portakal Kabuğu Reçeli ve Portakal Reçeli yapmıştım. YouTube kanalım da ve diğer sosyal medya hesaplarım da beni takip edenler tarafından çok izlendi, beğenildi ve en güzeli yapıldı, denendi. Yazının üzerine tıklayarak onun tarifine de ulaşabilirsiniz.

Yazdır

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli hazırlamak aslında çok kolay fakat sabırlı olmanız önemli. Haşlama süreleri ve suda bekletirken bir kaç kere suyu değiştirmek önemli püf noktaları. Bu püf noktalarına uyduğunuz zaman acı bir Portakal Reçeli yerine daha lezzetli bir Portakal Reçeli yiyeceğinizin garantisini verebilirim. Lütfen aşağı da yazdıklarıma kademe kademe uyarak yapınız. İlla ki reçel de çok hafif bir acımtırak tat olabiliyor ama bu sadece ilk kaşıkta hissediliyor 2. ve 3. kaşıkta artık nefis, mis kokulu bir portakal reçeli yemiş oluyorsunuz. Portakal Reçeli'nin 1 tatlı kaşığı 6 kcal içermektedir. Yeterli miktar da yenildiğin de diyet yaparken de yenebilir.

Tarif Portakal Reçeli
Mutfak Sevginin Sofrası
Keyword Reçel Tarifleri
Hazırlık zamanı 40 dakika
Pişirme Süresi 45 dakika
Su da bekleme süresi 1 gün
Toplam Süre 1 saat 25 dakika
Porsiyon 3 Kilo
Kalori 6 kcal
Yemek Yazarı Sevgi Gökce

Malzemeler

 • 4 adet Washington Portakal
 • 4-5 su bardağı Şeker
 • 3 su bardağı (600 gr) Sıcak su
 • 1 adet Çubuk tarçın
 • 7-8 adet Tane karanfil
 • 1 tatlı kaşığı Limon tuzu veya 1/2 Limon suyu

Yapılış Aşamaları

 1. Portakalları akşam yıkayıp üzerini örtecek kadar su dolu bir kapta ertesi gün sabaha kadar bekletin. Ertesi gün portakalları büyük bir tencereye koyup tekrar üzerini örtecek kadar su doldurup ocağa koyun.

 2. Tencerenin kapağı kapalı olarak kaynayıncaya kadar yüksek ısıda, kaynayınca ocağı biraz kısıp 5 dakika kaynatın. Daha sonra portakalları süzgeçle bir kaba çıkarıp, tencerede ki suyu dökün.

 3. Tekrar portakalları tencereye koyup üzerini örtecek kadar su doldurup yine aynı şekilde tencerenin kapağı kapalı, önce kaynayıncaya kadar yüksek ısıda, kaynadıktan sonra biraz kısıp orta ateşte 5 dakika kaynatın.

 4. Tekrar portakalları süzgeçle bir kaba alıp, tenceredeki suyu dökün. Bu işlemi 3 kere daha tekrar yapıp daha sonra tencereye soğuk su doldurup portakalları içine koyup, kapağını kapatın.

 5. Ertesi güne kadar bir kaç kere bu suyu değiştirin. Hala portakalın sarı renginin suya çıktığını göreceksiniz. Portakalları sudan alıp önce dilimlere daha sonra küçük küplere doğrayın.

 6. Doğradığınız portakalları temiz tencereye koyup üzerine şekeri dökün. Tencereyi ocağa koyup önce orta ısıda, şeker eriyince biraz daha yüksek ısıda pişirmeye başlayalım.

 7. Tarçın çubuğunu ve karanfilleri bir çay demleme poşetine koyup ağzını bağlayıp reçelin içine bırakın.

 8. Muhtemelen portakalların suyu az gelecek fakat herkes reçeli çok sulu sevmez, kimi daha tanesi bol sever. Bu sebeple suyu daha az veya benim eklediğim kadar ekleyebilirsiniz.

 9. 40 dakika orta ateşte pişirdikten sonra 1-2 yemek kaşığı reçelin suyundan bir çay tabağına koyup 1 dakika tabağı buzluğa koyun. Tabağı buzluktan alıp eğin, eğer çok akışkansa reçel biraz daha kaynamalı.

 10. Eğer daha yavaş akıyorsa reçelin kıvamı olmuş demektir. İçinde tarçın çubuğu ve karanfil olan çay poşetini reçelin içinden çıkartalım. Limon tuzunu ekleyip 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocağı kapatın.

 11. Daha önceden su dolu bir tencere de kavanozları ve kapakları 2-3 dakika kaynatıp temiz bir bez üzerine çıkarın, kurulayıp hala sıcak olan kavanozlara sıcak reçeli suyu ve tanesi eşit olacak şekilde doldurun.

 12. Kavanozların ağız kısımlarını temiz bir ıslak bezle silip kapağını sıkıca kapatın. Kavanozu tezgahın üzerine ters çevirip koyun. Ertesi gün sabaha kadar bu şekilde beklesin.

 13. Ertesi gün kiler dolabına kaldırabilirsiniz. 1-2 yıl boyunca hiç bozulmadan saklanabilir.

Afiyet olsun.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarif Değerlendirme
İncele! karışık makale .