Fırında Ayva Reçeli

Merhabalar sevgili dostlar,

Bugün sizlerle Fırında Ayva Reçeli tarifi paylaşmak isterim. Bir önce ki tarifimde normal tencerede Ayva reçeli tarifi paylaşmıştım biliyorsunuz. Onu da buradan Ayva Reçeli   <<<izleyebilirsiniz. Yazın sizlerle Fırında Kayısı Reçeli tarifi paylaşmıştım, gerçekten çok güzel olmuştu mis kokulu. Bir de Ayva reçeli denemek istedim ve sonuç harika gerçekten. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Buradan >>> Fırında Kayısı Reçeli tarifime de tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Fırında Ayva Reçeli

Ayva reçeli yapmak için ayvaları soymaya başlamadan önce derin bir kap dolusu suya 1 limon sıkıp yanınıza alın. Soyup çekirdeklerini alıp, ortasını temizledikten sonra doğrayıp bu suya atın ki ayvalarınız kararmasınlar. Daha sonra tekrar yıkayarak bu sudan alabilir ve süzebilirsiniz. Ayva reçelini yaparken kesinlikle hiç bir katkı maddesi veya renklendirici kullanmanıza gerek yoktur. Ayvalar kendi çekirdekleri sayesinde ve kaynadıkça rengini alır. Mutlaka bir gece önceden soyulup hazırlanıp şekere yatırılmalı ve ertesi gün ocağa konup kaynatılmalıdır. Bekletmeden direk su koyup ayva reçeli yapılmaz emin olur çok iddialı söylüyorum bu şekilde ayva reçeli yapıyorsa birileri, demek ki bu işi bilmiyorlar. Hele renk versin diye başka meyveler falan eklemekte ne acaba, reçel yapmayı bilen herkes bilir ki Ayva reçelinin rengini çekirdekleri verir, kendi kaynadıkça oluşur. Neyse doğru yaptıklarını sananları boş verip gerçekten doğru olan Ayva reçeli tarifimize geçelim. Bu arada doğru bir tanedir bir kaç tane doğru olmaz.

 • 1,350 gr Ayva (Soyulup, doğrandıktan sonra ki miktardır.)
 • 1,450 gr Toz şeker
 • 500 ml Su
 • 1 tatlı kaşığı Limon tuzu
 • 8-10 tane Karanfil
 • Ayvaların içinden çıkan çekirdekleri
 1. Yukarıda anlattığım şekilde ayvalarımızı soyup temizleyip doğrayalım. Yıkayıp süzdükten sonra bir tepsiye döküp üzerine şekeri serpelim.

 2. Üzerini başka bir tepsiyle kapatıp ertesi güne kadar bir gece bekletelim. Ertesi gün sulanmış olacak.

 3. Fırını 250 dereceye açalım reçel tepsisini fırının teline koyup en alt rafa yerleştirelim. Fırının ayarını sadece alttan ısıtma ayarına getirelim.

 4. Bu şekilde kaynayana kadar bekleyelim. Bu arada çekirdekleri bir çay poşetine koyup ağzını bağlayıp reçelin içine bırakalım. Kaynadıkça çekirdekler reçelimizi jelleştirecek ve rengini verecekler.

 5. Yaklaşık 45 dakika sonra baya koyulaşmış suyu azalmış olacak, suyu ekleyip karıştırıp tekrar kaynayana kadar tutalım fırında.

 6. Bu süre ortalama 1,5 saatinizi alacaktır. Reçele limon tuzunu ve karanfilleri ekleyip karıştırın. Bir kaç kaşık bir kaseye koyup buzlukta 5 dakika bekleterek kıvam kontrolü yapabilirsiniz.

 7. Daha sonra fırından reçelinizi alıp sıcak sıcak, önceden sterilize ettiğiniz kavanozlara doldurun. Tane ve suyunun eşit olmasına dikkat edin.

 8. Kavanozların ağızlarını temiz bie bezle silip kapaklarını sıkıca kapatıp ters çevirerek tezgaha bırakın. Tamamen soğuyuncaya kadar bu şekilde dursunlar.

 9. Soğuduktan sonra karanlık serin bir dolapta çok uzun zaman saklayabilirsiniz. Açtıktan sonra bile buzdolabına koymadan da tüketebilirsiniz bitene kadar, hiç bir şekilde şekerlenmez.

Afiyetler olsun, sofralarınızın bereketi bol olsun inşallah. Sevgiyle kalın.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  İncele! karışık makale .