Kayısı Reçeli (Stevia Şekerli)


Kayısı Reçeli

KAYISI REÇELİ (STEVİA ŞEKERLİ)

Merhabalar sevgili dostlar,

Bugün sizlere harika bir reçel tarifi hazırladım. Kayısı Reçeli fakat bildiğinizden çok farklı yaptım. Kayısı Reçeli Stevia Şekerli nasıl yapılır? Şeker otu bitkisi yani bilinen bir diğer adıyla Stevia bitkisi için asrın mucizesi diyen uzmanlar gerçekten çok haklılar. Artık ülkemizde de yetiştirilen Stevia bitkisi Güney Amerika kökenli olup Paraguay ve Brezilya gibi ülkelerde yıllardır şeker yerine kullanılıyor. Türkiye’ de ise Rize’ de son yıllar da ekimi yapılan Stevia bitkisinden şeker üretimi devam etmekte.

Stevia bitkisinden üretilen şeker sıfır kalori desem inanır mısınız? Yani Diyabet hastaları, zayıflamak isteyip, normal şekerden kaçınan  ve sağlıklı beslenmek isteyen herkes gönül rahatlığıyla kullanabilirler. Şeker otu yaklaşık 1 yıldır benim mutfağım da yerini aldı bile. Artık beyaz şeker kullanmıyorum. Çaya, kahveye ve şeker kullanmam gereken her yer de Stevia şekeri kullanıyorum. Kilo vermem de çok etkisi oldu gerçekten. Sizlere de tavsiye ederim.

Yazdır
Kayısı Reçeli Stevia Şekerli

Kayısı Reçeli (Stevia Şekerli)

Kayısı reçeli hazırlarken aynı normal şekerle yaptığımız gibi Stevia şekerini kayısıların üzerine döküp bekletiyor ve sulandıktan sonra pişirmek için ocağa koyuyoruz. Eğer Stevia kullanmak istemezseniz aynı miktar da normal şeker de kullanarak kayısı reçeli hazırlayabilirsiniz.

Yalnız şunu unutmayın ki Stevia şekeri ile yaparsanız Kayısı reçeli sadece kayısının kalorisini içerecek. Asla şeker kalorisi içermeyecek. Bu sebeple de çok sağlıklı bir reçel hazırlamış olacaksınız. Diyabet hastaları da, rejim yapanlar da herkes gönül rahatlığıyla yiyebilir bu reçeli.

Tarif Kayısı Reçeli (Stevia Şekerli)
Mutfak Sevginin Sofrası
Keyword Reçel Tarifleri
Hazırlık zamanı 3 saat
Pişirme Süresi 50 dakika
Toplam Süre 3 saat 50 dakika
Kalori 25 kcal
Yemek Yazarı Sevgi Gökce

Malzemeler

 • 1,5 kilo Şekerpare Kayısı
 • 1,5 kilo Stevia Şekeri
 • 1/2 adet Limonun Suyu
 • 1 adet Çubuk Tarçın
 • 4-5 adet Karanfil

Yapılış Aşamaları

 1. Kayısıları yıkayıp ortasından bıçakla kesip çekirdeklerini ayıklayın. Çekirdekleri kırıp içlerini çıkarın.

 2. Şekeri kayısıların üzerine döküp, sulanması için 2-3 saat bekletin. Daha sonra ocağa koyup pişmeye bırakın. Çekirdek içlerini 1-2 dakika kaynatıp, süzdükten sonra kabuklarını çıkarın.

 3. Kayısı reçelini 30 dakika kaynattıktan sonra çekirdek içlerini ekleyin. Bir çay poşetinin içine karanfilleri ve tarçın çubuğunu koyup reçelin içine bırakın.

 4. 10-15 dakika daha kaynattıktan sonra limon suyunu ekleyip 5 dakika daha kaynatın. Daha sonra kıvam kontrolü yaptıktan sonra ocağı kısın. İçinde tarçın ve karanfillerin bulunduğu çay poşetini reçelden çıkarın.

 5. Kayısı reçelini daha önce sterilize ettiğiniz kavanozlara doldurup sıkıca kavanoz kapaklarını kapatıp tezgaha ters çevirerek bırakın. Ertesi güne kadar hiç kıpırdatmadan bekletin.

 6. Ertesi gün serin, güneş görmeyen bir dolaba kaldırabilirsiniz.

Afiyet olsun...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarif Değerlendirme
İncele! karışık makale .