Tavada Kestane Kebap


Merhabalar sevgili dostlar. Hani kış geldiğinde sokaklarda yankılanan ” kestane kebap yemesi sevap ” naraları vardır ya, işte bugün bu leziz yemişi evlerimizde en pratik şekilde nasıl hazırlayabiliriz paylaşmak istedim sizlerle. Aslında bir kaç yöntemi vardır fakat bana kalırsa en lezzetlisi ve tam pişmiş şekli bu. Kış aylarının vazgeçilmez lezzetidir Kestane Kebap. İçerisinde barındırdığı zengin vitamin ve besin değerinden dolayı sağlık açısından çok önemlidir. E, B1, B2, vitaminleri ve Selenyum kaynağıdır.

Yazdır

Tavada Kestane Kebap

Kış akşamlarında malum soğuk kar dolayısıyla çok dışarı çıkılmıyor, eş dost, komşular akşam ziyaretleri pek bi eğlenceli geçerdi çocukluğumun en güzel anılarındandır benim için de. Sobalar vardı genellikle evlerde, kestaneler çizilir üzerine dizilirdi çıtır çıtır sesler çıkardıkça yemek için nasıl da sabırsızlanırdık. Malesef o günler hep anılarda kaldı evlerde kaloriferler var artık. Eee ne yapalım kestaneler de artık ya fırında, ya tost makinalarında yada tava da pişiriliyor.

Tarif Kestane nasıl pişirilir?, Tavada kestane kebap
Mutfak Dünya
Hazırlık zamanı 2 saat
Pişirme Süresi 20 dakika
Toplam Süre 2 saat 20 dakika
Kalori 106 kcal
Yemek Yazarı Sevgi Gökce

Malzemeler

  • 500 gr Kestane

Yapılış Aşamaları

  1. Kestanelerimizin bombeli tarafına küçük bir bıçak kullanarak ( tırtırlı bir bıçak seçerseniz kayıp elinizi kesme riskini azaltmış olursunuz.) + şekilde veya ortasından enine çokta derin olmayan çizikler atalım.

  2. Kestaneleri yıkayıp üzerlerini örtecek kadar su dolduralım. En az 2 saat kadar bekletelim. Suda beklediği zaman iç kabukları kabararak pişirirken çıtırlaşıp daha kolay soyulurlar.

  3. Suyunu süzüp orta ateşte ısıttığımız kapaklı bir tavaya kestanelerimizi koyalım.

  4. Tavanın kapağını kapatıp 5 dakika bu şekilde pişirelim. Sonrasında ara ara sallayarak tavayı çok fazla kapağını açmadan 20 dakika bu şekilde pişirelim.

  5. Dış yüzeyleri kızarıp kesik attığımız yerlerden ayrılmaya başlayacaklardır. Kontrol yapıp ocaktan alabilirsiniz. Bir kaseye alıp biraz ılıdıktan sonra yenilebilir. Afiyetler olsun.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarif Değerlendirme
İncele! karışık makale .