Kırmızı Pancar Turşusu

Merhabalar sevgili dostlar,
Bugün gene turşu yapımına devam ediyoruz. Bu sefer de vitamin deposu nefis bir Kırmızı Pancar Turşusu hazırlayalım mı hep beraber? Önemli antioksidanlardan olan kırmızı pancarın faydalarını burada tek tek saymaya başlarsam çok vaktinizi almış olurum. O sebepten sadece bir kaç tanesine değinmek istedim. Hücreleri yenileme özelliğinden dolayı kanseri önleyen, karaciğer dostu Allah’ın mucize nimetlerinden biridir kırmızı pancar.
A,B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan kırmızı pancar saçların daha parlak ve güçlü olmalarını sağlarken, saç dökülmesini en aza indirebiliyor.
Sıkça pancar tüketen insanlarda Hipertansiyon görülmediği, yanı sıra  tansiyonu yükselen kişilerin kırmızı pancar suyu içmeleri öneriliyor. Doktorlar Kırmızı pancarın karaciğeri temizleme özelliği olduğu için birçok hastalığın tedavisinde ve sedef, Vitiligo, egzama gibi cilt hastalıklarından mustarip kişilerin  kırmızı pancar suyu içmelerini öneriyorlar. Ayrıca karaciğer sağlığı düzeldikçe şeker hastalığı riski de düşmüş oluyor.
5 dakikadan uzun süre kaynatılan kırmızı pancar içindeki tüm vitaminleri ve mineralleri kaybedeceğinden tüketirken pişirmemek gerek, özellikle suyunun içilmesini ya da salatalarda ve turşu yapılarak tüketilmesi daha faydalıdır.

Kırmızı Pancar Turşusu

Yukarıda faydalarını saydım sizlere bence hiç vakit kaybetmeden bolca yapın ki kış boyu elinizin altında olsun Kırmızı Pancar Turşusu. İçerisine ekleyeceğiniz tuz ve sirke miktarını damak tadınıza göre azaltabilirsiniz. Tuzu sadece 1 kiloluk kavanoza 1 yemek kaşığı, sirkeyi de sadece 1 çay bardağı yada daha azda koyabilirsiniz. Ayrıca eğer suyunu içmek isterseniz Kavanozlara pancarları yarım doldurup üzerini tamamen su doldurup, suyundan da faydalanabilirsiniz. Salatalarınıza ekleyebilir yada bu şekilde tüketebilirsiniz. Arzu ederseniz sarımsak taneleri ekleyebilirsiniz.

  • 3 tane Kırmızı Pancar
  • 1-1,5 yemek kaşığı Kaya tuzu yada deniz tuzu
  • 1 çay bardağı Sirke
  • 4-5 tane Limon tuzu
  • 500 gr’lık Cam kavanoz
  • Yeteri kadar kaynatılıp soğutulmuş su
  1. Pancarları soyup yıkayalım. İster dilim dilim, isterseniz lokmalık küp küp doğrayıp kavanoza doldurun.

  2. Üzerine tuzu, limon tuzunu ve sirkeyi ekleyin. Kalanına ise üzerlerini örtecek şekilde kavanozun üzerinden 1 parmak kalana kadar kaynamış suyu ekleyin.

  3. Sıkıca kapağını kapatıp serin ve güneş görmeyen bir ortamda saklayabilirsiniz. Açtıktan sonra buzdolabında saklamanızı öneririm.

Afiyetler olsun, sofralarınızın bereketi bol olsun. Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .