Şiş Kebap

Merhabalar sevgili dostlar,

Güzel havaların son günlerini yaşarken şöyle yaza veda partisine ne dersiniz? Mangalda Şiş Kebap yapalım mı bu hafta sonu. Nefis, yumuşacık bir Şiş Kebap hazırlamak için en önemli noktalardan biri etin cinsi, ikincisi ise marinasyonudur. Tabii ki pişirme süresi de önemli.  Fotoğraflardan da göreceğiniz gibi ben Şiş Kebabın yanı sıra etlerimin bir kısmını sac da kavurdum. Yüksek ısıda 5 dakika da kavurdum. Sizler de marine ettiğiniz etlerinizi istediğiniz şekilde pişirebilirsiniz. İsterseniz mangalda, isterseniz tavada hatta fırında bile pişirebilirsiniz. Evinizde de çöp şişlere dizerek hazırlayabilir yada tavada kavurarak pişirebilirsiniz.

Şiş Kebap

Evet sevgili dostlar, şiş kebap yaparken seçmemiz gereken et koyun yada kuzu but eti olmalıdır. Dana eti kullanacaksanız mutlaka en yumuşak yeri olan antrikot veya bonfile kısımlarından olmalıdır. Etin marinasyonu da oldukça büyük önem arz eder. Soğan suyu ve zeytinyağı birleşince içeriklerinde ki asitleri etlerinizin yumuşacık olmasını sağlayacaklar, hele bir de bir gece buzdolabında bekleyince lokum gibi bir kebap yiyeceğinizin garantisini veriyorum. Bu arada ben Kurban Bayramında kestiğimiz kurbanımızın etlerini parçalarken Şiş Kebap etimi ayırıp, doğrayıp, buzluğuma kaldırmıştım. Bu eti kullandım. Bir gece önceden buzluktan çıkarıp, buzdolabına aldım ve kendi halinde erimelerini sağladıktan sonra kullandım. Başka bir nokta ise pişirme yöntemi. Geçmiş bir ateş olmamalı ki 4-5 dakika içerisinde etlerimiz pişsin. Buyurun hep beraber malzemelerimize ve yapılış aşamalarına geçelim.

 • 1 kilo Kuşbaşı et
 • 300 gr Kuyruk yağı

Şiş Kebap Marine Malzemeleri

 • 2 tane Kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı Biber salçası
 • 1 çay bardağı Zeytinyağ
 • 1 çay kaşığı Karabiber
 • 1 çay kaşığı Tuz
 • 1 tatlı kaşığı Kekik
 1. Öncelikle kuşbaşı etlerimizi bir süzgece koyup kanlı suyunun süzülmesi için bekletelim. Kuru soğanı soyup, yıkayıp, 4’e bölerek Rondo da çekelim.

 2. Yaklaşık 30 dakika bekletelim ki suyunu bıraksın. Daha sonra ince bir süzgeçten suyunu kaşık ile bastırarak genişçe bir kaseye süzelim.

 3. Salçayı ekleyip iyize ezelim. Zeytinyağını ve baharatları ekleyip karıştıralım. Etleri ekleyip karıştıralım.

 4. Kasenin üzerini bir streçfilm ile kaplayıp buzdolabında ertesi güne kadar bekletelim. Ertesi gün mangalı yakıp, etleri 2-3 et bir parça kuyruk yağı olacak şekilde şişlere dizelim.

 5. Mangala şişleri dizim sadece iki kez çevirmek kaydıyla hafif kızarıncaya kadar pişirelim. Mangaldan almaya yakın biraz daha tuz serpelim üzerlerine ve ateşten alalım.

 6. Sıcak sıcak servis yapalım. Fotoğraflardan da göreceğiniz gibi mangalı yaktığınız da ilk önce 2-3 tane Patlıcan ve 2-3 tane de Kapya biber közlemenizi tavsiye ederim. 

 7. Kabuklarını soyup güzel bir köz salatası hazırlarsanız şiş kebaplarınızın tadı daha bir doyumsuz olacaktır bu salata ile beraber.

 8. Ayrıca güzel bir soğan piyazı ve salata da hazırlayabilirsiniz tabii ki.

Afiyetler olsun, sofralarınızın bereketi bol olsun. Sevgiyle kalın.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  İncele! karışık makale .