Portakallı Tiramisu

Portakallı Tiramisu

Merhabalar sevgili dostlar,

Portakal mevsimi geçmeden sizlerle güzel bir Portakallı Tiramisu yapalım mı? Mis kokulu nefis bir Tiramisu olacağının garantisini veririm sizlere. Yaptıktan sonra ertesi güne kalmayacak kapış kapış yenecek. Çok hafif olmasının da etkisi çok tabii ki. Yumurtasız bir Tiramisu tarifi arıyorsanız bu Portakallı Tiramisu tam size göre.

Portakallı Tiramisu

Portakallı Tiramisu pastamızı hazırlamak çok kolay, hiç zorlanmadan yapabileceğinizi düşünüyorum. Portakalları hazırladıktan sonra geri kalan kısmı çok kolay olacak. Portakalların 4-5 tanesinin kabuklarını rendeledikten sonra, beyaz iç kısmıyla beraber soyalım. Ara kabuklarının kenarlarından keserek dilimleri çıkaralım. Kabuklarda kalan suyu elinizin içinde sıkarak suyunu alalbilirsiniz. Diğer portakalların suyunu sıkalım. Kremasını hazırlamak zaten çok kolay. Karamel lezzetiyle portakalın buluşmasından oluşacak pastamız. Hadi hiç vakit kaybetmeden yapımına başlayalım.

200 ml'lik Su bardağı kullanılmıştır

 • 40 adet Kedi Bisküvisi
 • 1-1,5 kilo Portakal
 • 520 ml Portakal suyu ((Yaklaşık 3 su bardağı))
 • 1 adet Limon suyu
 • 460 gr Şeker
 • 600 ml Sıvı Krema
 • 700 gr Süzme Yoğurt ((1200 gr kullanıp Mascarpone kullanmayabilirsiniz.))
 • 500 gr Mascarpone ((Labne kullanabilirsiniz))
 • 2 paket Vanilya
 • 1 adet Çubuk Tarçın
 • 2 tatlı kaşığı Portakal kabuğu rendesi
 • 8 tatlı kaşığı Krema sertleştirici ((Sanapart))
 • Kakao ((üzeri için))
 1. 180 gr şekeri (1 su bardağı) bir tavada eriterek karamel kıvamına getirelim. 1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesini, limon suyunun bir kısmını ve portakal suyunu ekleyip, şeker tekrar eriyinceye kadar karıştıralım. 10 dakika kısık ateşte pişirmeye devam edelim.

 2. Portakalların iç kısımlarını bir başka tavaya alıp, 100 gr (1 çay bardağı) şekeri, kalan limon suyunu ve çubuk tarçını ekleyelim, sulanıp suyunu tekrar çekene kadar pişirelim. (Reçel kıvamına gelene kadar.)

 3. Kreması için; Sıvı kremayı, 6 tatlı kaşığı krema sertleştiriciyi ve kalan bir bardak şekerin 1/4 ini ekleyip katılaşana kadar 2-3 dakika çırpalım.

 4. Başka bir kasede yoğurdu, mascarponeyi, kalan 2 tatlı kaşığı krema sertleştiriciyi, vanilyaları ve kalan şekeri ekleyip 3-4 dakika kadar içinde ki şeker eriyinceye kadar çırpalım.

 5. Önceden çırptığımız sıvı krema ve yoğurt karışımını bir spatula ile karıştırarak birleştirelim. İç Kremamızı 30 dakika buzdolabında dinlendirelim.

 6. 20 adet alt kata, 20 adet üst kata kedi dili bisküvi kullanacağız. 20 adet bisküvinin sığacağı bir tepsi kullanalım.

 7. Hazırladığımız, soğumuş olan karamelli portakal suyuna bisküvileri batırıp tepsinin tabanına dizelim. Üzerlerine hazırladığımız portakal tanelerinden yayalım.

 8. Üzerine kremanın yarısını yayalım. Tekrar kalan bisküvileri portakal suyuna batırıp kremanın üzerine dizelim. Tekrar kalan portakal tanelerini üzerlerine yayalım.

 9. En son kalan kremayı tüm üst zemine yayalım. Portakallı Tiramisu pastamızı en az 4-5 saat dinlendirelim. (Bir gece dinlenmesi daha iyidir.) Servis öncesi tüm üst yüzeyi kakao serperek kapatalım. Dilimleyip servis yapalım.

Afiyetler olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .