Hamsi tava

Merhabalar sevgili dostlar;

Bir önceki paylaşımımda sizlerle Hamsi balığı ve diğer küçük balıklar nasıl temizlenir? paylaşmıştım. Bugün ise sizlerle Hamsi tava paylaşmak istedim. Hamsi tava diğer türlü yağda kızartmadan daha az yağ kullanılarak yapılabildiğinden daha sağlıklı diye düşünüyorum. Tabii ki en sağlıklı olanı fırında veya buğulama tarzı pişirme teknikleri.

Hamsi tava

Kokusuz nefis bir balık pişirmek istiyorsanız bu yöntem tam size göre. Mısır ununun vereceği harika lezzet ile hamsileriniz daha da bir lezzetlenecekler. Çok az yağ kullanarak yapacağınız için belki sadece mutfağınız da hafif koku olabilir, fakat en azından bütün evi ağır yağ ve balık kokusu sarmıyor. Sizlere birde hazır sırası gelmişken bir püf noktası bilgisi vereyim, eğer kızartma veya balık veya başka yemek hiç farketmez evinizdeki yemek kokularını gidermek istiyorsanız bir cezveye bir kaç tane karanfil atıp su koyun ve kaynatın görün bakın o kızartma kokusu balık kokusu kalmayacak neredeyse. Hatta eviniz mis gibi karanfil kokacak.

 • 500 gr Temizlenmiş hamsi balığı
 • 1,5 su bardağı Mısır unu
 • 5-6 yemek kaşığı Sıvıyağ
 1. Genişçe bir kaba mısır unu koyalım.

 2. Daha önce temizleyip tuzladığımız hamsileri azar azar mısır ununun içinde bulayalım.

 3. Balıkları kolay çevirebileceğimiz bir tavaya ( balık tavası yada krep tavası olabilir ) 1-2 yemek kaşığı yağ koyalım.

 4. Mısır ununa buladığımız hamsi balıklarımızı kuyrukları tavanın ortasına gelecek şekilde yuvarlak bir halka olacak şekilde dizelim.

 5. Ocağa koyup altını kızartalım. Diğer tarafını da kızartmak için düz bir kapak veya tabak yardımıyla balıkları dikkatli bir şekilde tavayı ters çevirerek alalım ve tekrar kapaktaki balıkları tavaya kaydıralım.

 6. İhtiyaç görürseniz bir kaşık sıvı yağ tekrar ekleyebilirsiniz.

 7. Çevirdiğimiz tarafı da bir kaç dakika da kızaracaktır, yine tavayı kapağa ters çevirerek balıkları alalım ve servis tabağına kapaktaki balıkları kaydırarak alalım.

 8. Kalan ikinci kısım balıkları da aynı şekilde kızartalım. Yanında salata, roka, beyaz soğan ile servis yapabilirsiniz. Afiyetler olsun sofralarınızın bereketi bol olsun.

Hamsi tava Yapımına geçmeden önce, Hamsi balığı ve diğer küçük balıklar nasıl temizlenir? videosunu ve Hamsi tava videosunu seyretmenizi öneririm. Ne de olsa izleyerek daha anlaşılır oluyor her şey. Güzel yorum ve beğenilerinizi ihmal etmeseniz memnun olurum. Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .