Pastırmalı Kuru Fasulye Yemeği

Pastırmalı Kuru Fasulye Yemeği
Pastırmalı Kuru Fasulye Yemeği

Pastırmalı Kuru Fasulye Yemeği

Merhabalar sevgili dostlar,

Bugün size harika bir Pastırmalı Kuru Fasulye Yemeği tarifi hazırladım. Yapımı çok kolay, çok lezzetli ve Türk mutfağının en baş yemeklerinden biridir Kuru Fasulye Yemeği. Tencerede Etli Kuru FasulyeEtli Kuru Fasulye Düdüklü Tencerede ve güveç tencere de yapılabilir. Aslında ben de sizlere Güveçte yapmak istedim bu sefer de ama maalesef o gün doktor randevumdan geç dönünce hemen pişsin diye yine düdüklü tencere de pişirmek zorunda kaldım.

Fakat sizler isterseniz aynı tencere de pişirilen şekilde güveç tencere de hazırlayıp pişirebilirsiniz. Ama en kısa zaman da sizlere güveç tencere de kuru fasulye yemeği pişireceğim.

Pastırmalı Kuru Fasulye Yemeği

Pastırmalı Kuru Fasulye Yemeği, herkesin yapabileceği çok kolay bir yemektir, fakat dikkat edilmesi gereken bir kaç püf noktası vardır. Bunlardan 1. si kuru fasulyeyi pişireceğiniz günden bir gece önce soğuk suyla ıslatmalısınız. Eğer pişirmeye son an da karar verdiyseniz yine yıkayıp tencereye koyduktan sonra üzerine soğuk su doldurup 30 dakika kadar haşlayabilirsiniz.

2. si eğer ”Benim için gaz yapması önemli değil sağlıklı olsun, vitamini kaybolmasın” derseniz, haşladığınız suyu dökmeyin tekrar su ekleyeceğiniz zaman bu suyu kullanın. Yok ”Rahatsız olurum sindirim problemim var” derseniz, haşlama suyunu dökebilirsiniz.

3. sü ister tencere, ister düdüklü tencere de pişirin ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak su olsun. Tabi kemik suyu ekleyecekseniz aynı şekilde ısıtıp ekleyin. Soğan ve salçayı kavurduktan sonra kuru fasulyeyi de ekliyoruz ve onlar da ısınıyor. Yada haşlayıp süzdünüz, sıcak olan fasulyeye eğer soğuk su eklerseniz halk arasında ki tabiriyle fasulye küser geç pişer.

4. önemli nokta ise, asla tuzu önceden eklemeyin. Yemek piştikten sonra tuzu ekleyin.

1 orta boy Porsiyon Pastırmalı Kuru Fasulye Yemeği 320 kcal dir.

200 ml su bardağı ölçü kullanılmıştır.

 • 2 su bardağı Kuru Fasulye
 • 2 kalın dilim Pastırma
 • 2 adet orta boy Soğan
 • 1 diş Sarımsak
 • 1 yemek kaşığı Domates salçası
 • 1 yemek kaşığı Biber salçası
 • 2 yemek kaşığı Tereyağı
 • 1 su bardağı Et suyu
 • 4 su bardağı Sıcak su
 • Tuz, karabiber
 1. Kuru fasulyeyi yıkayıp tencereye koyun, 5 su bardağı soğuk suyu üzerine ekleyip kaynadıktan sonra orta ateşte 30 dakika haşlayın. Daha sonra suyunu süzün.

 2. Fasulye haşlanırken tencereye yağı koyup eridikten sonra küçük küp doğranmış soğanı ve sarımsağı ekleyip kavurun. Hafif kızarmaya başlayınca pastırmayı küçük küp şeklinde doğrayıp ekleyin. 1 dakika kadar kavurduktan sonra salçaları ekleyip 1 dakika daha kavurmaya devam edin.

 3. 1 dakika kadar kavurduktan sonra salçaları ekleyip 1 dakika daha kavurmaya devam edin.Fasulyeyi ekleyip 1-2 dakika arada karıştırarak orta ateşte kavurmaya devam edin. Et suyunu ve sıcak suyu ekleyip tencerenin kapağını kapatın.

 4. Et suyunu ve sıcak suyu ekleyip tencerenin kapağını kapatın.20 dakika pişirdikten sonra ocağı kapatın. Düdüklü tencerenin düdüğü ininceye kadar yada ılıyıncaya kadar ellemeyin. Daha sonra kapağını açabilirsiniz.

 5. Tuz ve karabiber ekleyip karıştırın, tekrar kapağını kapatıp dinlenmesi için bırakın. Daha sonra servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .