Kışlık Domates Konservesi


Kışlık Domates Konservesi

KIŞLIK DOMATES KONSERVESİ

Merhabalar sevgili dostlar,

Tam gaz Kış Hazırlıkları devam ediyor. Bugün de Kışlık Domates Konservesi nasıl yapılır? tüm püf noktalarını sizlere aktarmaya çalışacağım. Kış aylarında malum bir çok yaz sebzesi artık bulunabilse de oldukça pahalı ve maalesef yaz aylarında ki gibi de lezzetli değil. Zaten bir yaz sebzesini veya meyvesini kışın yemek de sağlıklı değil. En doğrusu her meyve ve sebzeyi mevsiminde yemek.

Bu sebeple lütfen fırsat yaratıp bu aylarda mutlaka Kış Hazırlıkları yapalım. Unutmayın hanımlar ailenizin sağlığı sizin elleriniz de. Kış Hazırlıkları, Ev yapımı Tarifler, Sos Tarifleri kategorilerine baktığınız taktirde bir çok tarifim karşınız da olacak. Hem izleyerek, hem okuyarak kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. tabii ki bir sorunuz olursa bana yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa zaman içinde seve seve cevap veririm. Sevgilerimle…

Yazdır
Kışlık Domates Konservesi

Kışlık Domates Konservesi

Kışlık domates konservesi tarifi. Kışlık domates konservesi nasıl yapılır? Domates konservesi kaç kalori? Tüm bu soruların cevaplarını yazım da bulacaksınız. Öncelikle sizlere şunu belirtmeliyim, Domates Konservesi yapmak için en uygun aylar Temmuz ayı sonundan başlar, Eylül ayı sonuna kadar mutlaka yapılmalıdır. Çünkü bu süre domteslerin en olgun olduğu dönemdir.

Mümkün olduğunca olgunlaşmış, içi etli tabir ettiğimiz domatesler seçilmelidir. İçinde su miktarı daha çok olan domates çeşitleri tercih edilmemelidir. Çünkü yapacağınız konservenin kıvamı da buna bağlıdır. Ayrıca içi bol sulu olan domatesleri suyunu çektirmek için daha fazla kaynatmanız gerekecek ve bu da boşuna fazla enerji harcamanıza sebep olacak.

Bir başka önemli püf noktası ise, kullanacağınız kavanozlar ve kapakları. Mutlaka yeni kapak kullanmalısınız. Kavanozları ve kapakları ya bol sıcak su altında yıkayıp daha sonra bir sıcak su dolu kapta bir kaç dakika beklettikten sonra temiz bir bez üzerine ters çevirerek kapatıp, daha sonra kurulayarak kullanmalısınız.

Yada, kavanoz ve kapakları yıkadıktan sonra, büyük bir tencere de su kaynatıp, kavanozları ve kapakları bu su da 2-3 dakika kaynatmalısınız. daha sonra temiz bir bez üzerine çıkarıp ılıdıktan sonra kurulayarak kullanmalısınız. Konserve yapımında bu en önemli konuya dikkat ederek konservelerinizi hazırlarsanız, sadece bir kış değil daha uzun zaman bozulmadan saklayabilirsiniz.

100 gr pişmiş domates konservesi sadece 16 kaloridir.

Tarif Kışlık Domates Konservesi
Mutfak Türkiye
Keyword Kış Hazırlıkları
Hazırlık zamanı 35 dakika
Pişirme Süresi 1 saat
Toplam Süre 1 saat 55 dakika
Kalori 16 kcal
Yemek Yazarı Sevgi Gökce

Malzemeler

  • 4 kilo Domates
  • 2 yemek kaşığı Tuz
  • 1 çay bardağı Zeytınyağı

Yapılış Aşamaları

  1. Domateslerin alt kısmına bıçakla + şeklinde çok derin olmayan çizikler yapın. Büyük bir leğene koyup üzerine kaynar su dökün. Mümkünse üzerini kapatıp 1-2 dakika bekletin.

  2. Daha sonra sıcak suyu boşaltıp soğuk suya tutun. Domateslerin kabukları bu yöntemle hem çok kolay, hem de incecik soyulacaklar.

  3. Domatesleri yemeklik küp şeklinde doğrayın. Tencereye doldurup ocağa koyun. Kaynama noktasına gelinceye kadar yüksek ateş de, daha sonra kısık ateş de en az 1 saat boyunca pişirin.

  4. Arada mutlaka karıştırmayı unutmayın. Köpükleri gidip bir miktar da suyunu çektikten sonra tuzu ve zeytinyağını ekleyip karıştırın. 15-20 dakika daha kaynatın.

  5. Sterilize edilmiş kuru kavanozlara domatesi doldurun. Kavanozların ağız kısımlarını kağıt havlu ile temizleyip kapakları sıkıca kapatın. Kavanozları hemen tezgahın üzerine ters çevirerek bırakın. Ertesi güne kadar hiç kıpırdatmayın.

  6. Ertesi gün tekrar düz çevirip kiler de veya serin, güneş görmeyen bir dolap da saklayabilirsiniz. Afiyet olsun...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarif Değerlendirme
İncele! karışık makale .