Mantarlı Taze Soğanlı Kırmızı Pirinç Pilavı

Mantarlı Taze Soğanlı Kırmızı Pirinç Pilavı

 

Mantarlı Taze Soğanlı Kırmızı Pirinç Pilavı

Mantarlı Taze Soğanlı Kırmızı Pirinç Pilavı

Merhabalar sevgili dostlar;

Bugün en sağlıklısından nefis, farklı bir Kırmızı Pirinç Pilavı yapalım mı? Mantarlı Taze soğanlı Kırmızı Pirinç Pilavı o kadar lezzetli oluyor ki anlatamam mutlaka denemeniz lazım. Malum Türk halkı olarak Pirinç Pilavı ‘ nı çok severiz. Her ne kadar uzmanlarda zararlı mı, faydalı mı tam olarak anlaşamamış olsalar da ben kararında yenilen hiç bir nimetin zararlı olacağını düşünmüyorum. Tam tersine sağlıklı bir vücut için her şeyden yeterli miktarda mutlaka yenilmeli. Kırmızı Pirinç kabuklu bir pirinçtir, anavatanı Himalaya’ lara dayanır. Glisemik endeksi oldukça düşük olması sebebiyle daha uzun süre tok kalmanızı sağlar, beyaz pirinçten farklı bir kokusu ve tadı vardır. Tam bir vitamin ve mineral deposudur, beyaz pirincin aksine içerisinde bol miktarda B vitamini, Demir ve Fosfor vardır. Kolesterole, şeker, tansiyon ve kalp hastaları için çok büyük bir nimettir bolca tüketmeleri gerekir. Ayrıca güçlü bir Antioksidandır. Biliyorsunuz Antioksidanlar vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı çok önemli maddelerdir.

Mantarlı Taze Soğanlı Kırmızı Pirinç Pilavı

Yukarıda faydalarını saydım sizlere umarım sofralarınız da Kırmızı Pirince de yer verirsiniz. Beyaz pirince nazaran biraz fiyatı yüksek olsada sağlığımızı düşünerek bu miktarı düşünmemeliyiz bence. Pilavıma sebze de ekleyerek daha sağlıklı tam bir öğün yemeğine dönüştürdüm. Diyet yapanlarında çok beğenecekleri bir Pilav oldu. Yanına da güzel bir salata yaptım doyumsuz bir ikili çıktı ortaya. 

 • 200 gr Kırmızı Pirinç
 • 1 tane Kuru soğan
 • 250 gr Mantar
 • 2 yemek kaşığı Tereyağı
 • 2 dal Taze soğan ( yeşil kısımları )
 • 1 yemek kaşığı Soya sosu ( isteğe bağlı şart değil )
 • 1,5 çay kaşığı Tuz
 • 1/2 çay kaşığı Karabiber
 1. Öncelikle pirinci yıkayıp verdiğim miktar su ile 30 dakika haşlayalım. Soğanı rendeleyelim yada minik minik doğrayalım. Mantarları ince ince doğrayalım. 

 2. Tencereye yağı koyup eritelim. Soğanı pembeleşene kadar kavuralım. Mantarları ekleyip kavurmaya devam edelim suyunu salıp çekene kadar.

 3. Tuz ve karabiber ekleyip suyunu çekene kadar tencerenin ağzı kapalı kısık ateşte pişirelim

 4. Suyu süzülmüş pirincimizi kavrulmuş olan mantarımıza ekleyelim. Taze soğanın yeşil kısımlarını ince kıyıp ekleyelim. Soya sosunu ekleyelim.

 5. Kısık ateşte tencerenin kapağını kapatıp 5 dakika demlenmeye bırakalım. Sonrasında sıcak servis yapalım.

 6. Afiyetler olsun, sofralarınızın bereketi bol olsun. Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .