Çilek Reçeli


Çilek Reçeli

Çilek Reçeli

Merhabalar sevgili dostlar;

Malum tam çilek mevsimi başlamış ve bol iken, kış aylarında yemek için  mis kokulu bir Çilek Reçeli tarifi vermek istedim sizlere. Ben çilek reçelini çok severim her yıl özel özel gider ailecek çilek tarlasından en minik ve kırmızı çileklerden toplar geliriz. Tarlada yemek serbest tabi ama ben kendimi reçele odakladığımdan yemeyi unuturum 🙂 Eve gelince hem ayıklar hem yerim. Artık ne kadar kendimi kaptırdığımı siz düşünün.

Yazdır
Çilek Reçeli

Çilek Reçeli

Nefis mis kokulu bir Çilek reçeli tarifi hazırladım. Az şekerli tam kıvamında bir reçel tarifi. Hatta uzun yıllar hiç bozulmadan, buzdolabında saklamanıza gerek kalmadan sadece karanlık serin bir ortamda muhafaza etmeniz yeterli. Uzun yıllar derken, benim bir kavanozum erzak dolabımın diplerinde arkalarda kalmış 3 yıl boyunca hiç bozulmadan kalmıştı. Hoş zaten o kadar kalmaz biter her yıl yaptığım ama o bi tane saklamış kendini. Buradan anlamış oldum ki reçel yapımında doğru yoldayım. Ben reçeli çok tatlı iç kıyan şekilde sevmiyorum o yüzden çok şeker kullanmam. Fazla şeker yerine bir miktar Hani hazır reçel yap şekerleri vardır, onlardan kullanırım. Hem kıvam ayarlamada hemde reçelimin lezzetine büyük katkı sağlar.

Tarif Çilek Reçeli
Mutfak Türkiye
Keyword Reçel-Marmelat Tarifleri
Hazırlık zamanı 30 dakika
Pişirme Süresi 1 saat
Toplam Süre 2 saat
Porsiyon 6 Kavanoz
Kalori 11 kcal
Yemek Yazarı Sevgi Gökce

Malzemeler

 • 2,5 kilo Çilek
 • 1750 gr Toz seker
 • 1 tatlı kaşığı Limon Tuzu
 • 250 gr Gelier Zucker ( hazır reçel yap )

Yapılış Aşamaları

 1. Çileklerimizin saplarını ayıklayıp bol su ile yıkayalım. Suyu süzülünce bir tencereye alalım.

 2. Şekeri üzerine döküp tencerenin kapağını kapatıp 3-4 saat bu şekilde bekletelim.

 3. Daha sonra ocağa alıp kısık ateşte pişirmeye bırakalım. Şeker eriyip sulanınca ocağınızı biraz daha yüksek açabilirsiniz. Arada üzerinde oluşacak köpükleri bir kaşık ile alıp temizleyelim.

 4. Lütfen kesinlikle köpürmesin diye tereyağ falan eklemeyelim reçelin tadını bozuyor.

 5. 15-20 dakika kaynattıktan sonra çilekleri bir süzgeç yardımıyla süzüp başka bir kaba alalım. Bu işlemi hem çileklerimiz dağılmasın, hemde uzun kaynama sonucu çilekler kararmasın diye yapıyoruz.

 6. Ocağımızın ateşini yükseltip başından ayrılmadanyarım saat kadar kaynatmaya devam edelim.

 7. Tekrar çilekleri tencereye ekleyip üzerine Gelier zucker yı yani reçel yap poşetini ekleyelim, limon tuzunu ekleyelim, 15 dakika daha bu şekilde kaynatmaya devam edelim.

 8. Diğer tarafta Kavanozları ve kapaklarını kaynar suda bir tencerede 5 er dakika kaynatıp dezanfekte edelim ve bir temiz bez üzerine ters çevirip alalım.

 9. Kavanozları ılıdıktan sonra kurulayalım hiç su kalmasın. Ilık kavanozlara reçelimizi sıcak sıcak dolduralım.

 10. Ağız kısımlarını temiz bir bez ile silip kapaklarını sıkıca kapatıp, yine temiz bir bez üstüne hiç ellenemeyecek bir tezgah üzerine ters çevirerek koyalım.

 11. Kavanozları ertesi güne kadar hiç ellemeden öylece bırakalım. Ertesi gün karanlık ve serin bir erzak dolabına veya varsa bodrumunuzda bir odanız, kileriniz vs... orada saklayın. 

 12. Açtıktan sonra kavanozun içinde kalanı buzdolabında saklayın. Afiyetler olsun, sofralarınızın bereketi bol olsun. Sevgiyle kalın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarif Değerlendirme
İncele! karışık makale .