Ağız Sütlü Gözleme


Merhabalar sevgili dostlar;

Bugün sizlerle çok farklı bir lezzet paylaşmak istiyorum. Ağız sütünü bilir misiniz? İnek doğum yaptıktan sonra yani buzağısı dünyaya geldikten sonra İneğin gelen ilk sütüne Ağız sütü denmektedir. Oldukça koyu ve yağlı bir süttür ve çok faydalı altın değerinde bir süttür gerçekten. Her zaman bulunmuyor maalesef. Sevgili kayınvalidecim annecim biz seviyoruz diye sütçüsünden rica etti varsa getirmesini. Sağolsun o da varmış hemen getirdi. Aslında bu sütü şişeleyip buzlukta saklıyorlarmış ve annenin sütü yeterli gelmediğinde diğer buzağılara da veriyorlarmış. Yani Ağız sütünü buzlukta dondurarak saklayabilirsiniz. Sizler de sütçünüze sorabilir, elinde var ise rica edebilirsiniz. Ayrıca çok faydalı bir süt olmasından dolayı hiç değilse yılda bir iki kez yenmeli veya içilmeli bence Ağız sütü. Ağız sütünü şeker ile karıştırıp içebilirsiniz de. Bu güzel gözlemeleri sevgili görümcemin canım ablamın ellerinden sunuyorum sizlere. Çekimler bana aittir belirtmek isterim. Ablam bu işin piridir gerçekten çok nefis yemekler yapar.

Yazdır

Ağız Sütlü Gözleme

Ağız sütü nasıl pişirilir? 2 kilo ağız sütünü bir tencereye koyalım. Karıştıra karıştıra yavaş yavaş boza kıvamına gelene kadar pişirmeye devam edelim. Fazla pişirilirse yeşil suyu çıkar çökelek gibi olur. O yüzden kıvamını doğru ayarlamak önemlidir. Boza kıvamına gelince ocağımızı kapatalım. Ara ara yine karıştıralım. Soğuduğunda katılaşarak peynirimsi bir kıvam alacak ve artık kullanıma hazırdır. Aşağıda vereceğim malzemelerle karıştırıp gözlemelerinizi hazırlayabilirsiniz. Ağız sütlü gözleme yapmak için günlük taze yufka kullandık.

Tarif Ağız Sütlü Gözleme
Mutfak Türkiye
Hazırlık zamanı 10 minutes
Pişirme Süresi 30 minutes
Toplam Süre 40 minutes
Porsiyon 6 Kişilik
Kalori 606 kcal
Yemek Yazarı Sevgi Gökce

Malzemeler

 • 6 tane Günlük hazır yufka
 • 2 litre Pişirilmiş Ağız sütü
 • 3 tane Yumurta
 • 1 çay bardağı Sıvıyağ
 • 1,5 su bardağı Süt
 • 1 yemek kaşığı Tuz

Üzerine sürmek için;

 • 5-6 yemek kaşığı Sıvıyağ veya tereyağ

Yapılış Aşamaları

 1. Pişirilip soğutulmuş olana ağız sütüne tüm malzemeleri ekleyip kaşık ile ezerek karıştıralım.

 2. Arzu ederseniz elinizle de ezebilirsiniz daha kolay olacaktır.


 3. Yufkayı masaya serip tüm yüzeyine harcımızdan sürelim. Topak kalmamasına özen gösterelim, pişerken o birikmiş kısımlar şişerek patlama yapabiliyor, o yüzden ince kat sürmeye dikkat edelim.

 4. Tavamızın büyüklüğüne göre önce iki yanı ortaya üst üste katlayalım. Tekrar biraz harç sürüp diğer iki yanı ortaya doğru üst üste katlayalım.

 5. Tavayı ısıtıp gözlemeyi üzerine alalım, her iki yüzü de hafif kızardıktan sonra fırça ile yağ sürüp tekrar her iki tarafını da nar gibi kızarıncaya kadar kızartalım.

 6. Sıcak sıcak servis yapalım. Afiyetler olsun, sofralarınızın bereketi bol olsun inşallah. Sevgiyle kalın.

Tarif Notları

Gözlemelerinizi sac da veya gözleme ocağında da pişirebilirsiniz. Yanına Kavun, Karpuz, Üzüm çok yakışıyor. Arzu ederseniz Çay yada güzel bir hoşaf ile de tüketebilirsiniz çok nefis olur.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tarif Değerlendirme
Don't Miss! random posts ..