Sade Yağ Yapımı

Sade Yağ Yapımı

 Sade Yağ Nasıl Yapılır? Susuz Tereyağı Nasıl Yapılır?  Tereyağının suyu nasıl alınır?

Bu gün sizlerle Sade Yağ yapacağız. Sade yağ pastacılıkta kullanılan suyu alınmış kurabiyelerin kıyır kıyır olmasını sağlayan bir yağdır gelin hep birlikte evimizde kendimiz hazırlayalım. Kurabiyelerde ki, poğaçalarda ki aynı lezzeti yakalayabilmeniz için sizlerle bu sırrı paylaşmak istedim. Neden evde yaptığımız kurabiyeler özellikle aynı olmaz pastahanelerdekinden farklı olur? Çünkü onların kullandığı yağ susuz yağ, bizim kullandığımız tereyağı sulu olduğundan farkında bile olmadan kurabiyeye su eklemiş oluruz ve bu su kurabiyemizin yapısını bozar.

Sade yağı kurabiyelerimizde pastalarımızda kullanmak istediğimiz kadar hazırlayabiliriz. Miktarı istediğimiz kadar ayarlayabiliriz. Yada fazla hazırlayıp bir saklama kabında buzdolabınızda saklayabilirsiniz. Ayrıca sade yağı pilavlarınızda, çorbalarınızda ve yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.

Haydi hep birlikte yağımızı sade hale getirelim suyundan arındıralım.

Sade Yağ Yapımı

Sade Yağ Yapmak İçin Aşamalar

  • 5 paket Tereyağ
  1. İstediğiniz kadar tereyağını bir tencereye koyup orta ateşte eritin.
  2. Üzerinde biriken köpükleri sürekli olarak alınması gerekiyor.
  3. Bu işlem ortalama 45 dakika sürüyor. Tüm köpükler bu süre zarfında alınmış oluyor zaten.

  4. Biraz ılıdıktan sonra bir saklama kabına aktarıp buzdolabına kaldırabilirsiniz. Tencerenin dibine neredeyse tüm kalıntısı çökeceği için başka bir kaba boşaltmak önemli.

  5. Zaten boşalttıktan sonra tencerenizin dibinde ki kalıntıyı sizde göreceksiniz. Videoda da tüm bu ayrıntıları izleyebilirsiniz. Bu yağı özellikle kurabiye yapımında kullanabilirsiniz.

  6. Susuz tereyağı elde etmiş olacağınızdan, pastahaneler de ki gibi nefis kurabiyeler yapmış olacaksınız. Ayrıca tüm hamur işi, kek, çorba ve yemekleriniz de bu hakiki tereyağını kullanabilirsiniz.

  7. Afiyetler olsun. Sevgiyle kalın.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .