Makaron


Makaron bir kurabiye çeşididir. Aslen İtalyan mutfağından olsada son şeklini Fıransızlar tarafından alması sebebiyle bir çok kişi bir Fransız Kurabiyesi olarak tanır Makaronu. Badem tozu, şeker, pudra şekeri ve yumurta akı ile yapılır, bir nevi bizim için Acıbadem Kurabiyesi de denebilir galiba. Ünlü Fıransız pastanesi Laduree son şeklini vererek bu sayede bir Makaron markası olmuştur bu gün bile. Minik minik rengarenk ve farklı tatlarda ki dolgu malzemeleriyle çok lezzetlidirler, hem göze hem damağa hitap ederler açıkçası.

Sadece 4 malzemeden olşması kolay bir tarif gibi gösterse de püf noktalarına dikkat edilmediğinde hayal kırıklığı yaşamanıza sebep olacaktır. Bu sebepten ölçülerden tutunda pişirme derecesine kadar çok önemli detaylar vardır. Bir hassas mutfak teraziniz mutlaka olmalı.

Yazdır

Makaron

Tarife geçmeden bazı püf noktalarını sizlerle paylaşmak isterim. Bir kere kullanacağımız şeker miktarı yumurta akı miktarının tam iki katı olmalıdır ve kullanmadan önce ya inceltilip kullanmalıdır yada pastacılıkta kullanılan daha ince şekerler piyasada bulunmaktadır onlardan kullanılmalıdır. İkinci önemli madde Badem unu yada badem tozu artık nasıl adlandırırsanız. Çok ince çekilmiş olması bile yeterli değil maalesef bana sorarsanız tıpkı pudra şekeri ve şekeri eledikten sonra kullanacağınız gibi badem ununu da eleyerek kullanın derim. Elekte kalan tortuları kullanmayın. Yumurta akınız oda ısısında olmalı. Ben ilk denemem olması açısından hem tecrübe etmiş oldum tüm bunları hemde eğer sizlerde ilk defa yapacaksanız tüm bu noktalara dikkat edin ki malzemeniz boşa gitmesin.

Ayrıca şunu söylemek isterim ki pastahanelerden bir kaç tanesini çok pahalıya alacağınıza cesur olun ve eviniz de kendiniz deneyip yapın derim. İlk denemede tam başarıya ulaşamasanızda illa ki 2. veya 3. kere de mutlaka tam kıvamı yakalayacaksınızdır bu nedenle kormayın derim.

Tarif Makaron, Makaron Nasıl Yapılır?
Mutfak Fıransa, İtalya
Hazırlık zamanı 20 dakika
Pişirme Süresi 15 dakika
Toplam Süre 35 dakika
Porsiyon 8 Kişilik
Kalori 262 kcal
Yemek Yazarı Sevgi Gökce

Malzemeler

 • 80 gr Yumurta akı ( 2,5 Yumurta )
 • 160 gr Toz şeker ( İnce çekilmiş )
 • 100 gr Badem unu ( Çok ince çekilmiş olmalı ve elenmeli )
 • 50 gr Pudra şekeri ( elenmiş olmalı )
 • 1 Çimdik Tuz

Dolgu malzemeleri;

 • 50 ml Sıvı krema
 • 100 gr Beyaz çikolata

Gıda boyası

Yapılış Aşamaları

 1. Öncelikle yumurta akını çırpma kabımıza alalım. Tuzu ekleyip düşük devirde 1-2 dakika çırpalım.

 2. Yavaş yavaş toz şekeri ekleyerek daha hızlı devirde çırpmaya devam edelim. Şeker eklemesi bittiğinde en yüksek devirde 3 ila 5 dakika arası yumurta akı katılaşana dek çırpalım.

 3. Mereng ( beze ) hazır. Artık pudra şekeri ve badem ununu karıştırıp ekleyebiliriz. Yavaş alttan yukarı hep aynı yönde karıştırmak kaydıyla karışımı mereng hamuruna yavaş yavaş ekleyerek bir spatula ile karıştıralım. Bu aşamada harcı bölüp renklendirebilirsiniz.

 4. Mereng harcımız Makaron harcına dönüşmüş bulunuyor. Bir sıkma torbasının ucuna yuvarlak ağızlı duyu takıp, harcı torbaya dolduralım.

 5. Fırınımızı 125 dereceye ayarlayıp ısıtmaya başlayalım. Fırın tepsimize bir yağlı kağıt yani fırın kağıdı serip Makaronları aralıklı ve minik daireler şeklinde sıkalım.

 6. Sağlam bir zemine bir kaç kez tepsimizi vurarak içlerinde ki hava kabarcıklarının çıkmasını ve daha düz bir yüzeye sahip olmalarını sağlayalım.

 7. Isınmış olan fırına sürüp 15 dakika pişirelim. Fırından hemen çıkarmadan kapağı yarım açık 10 dakika beklettikten sonra çıkaralım ve soğumalarını bekleyelim.

 8. Kremayı ısıtıp çikolatayı içerisinde karıştırarak eritelim. İkiye bölüp makaronlarla aynı renk gıda boyalarından çok az ekleyip karıştıralım ve biraz donması için bekletelim.

 9. Kıvam almış olan dolgu harcından bir Makaronun üzerine 1 çay kaşığı kadar yayıp ikinci bir Makaronu üzerine kapatarak tüm Makaronlarımızı bu şekilde hazırlayalım.

 10. Artık nefis Makaronlarımız yemeye hazırdır fakat tavsiyem biraz dayanıp bir gün bekletmeniz. Daha bir lezzetlenip tam olmuş olacaklardır. Afiyetler olsun sofralarınızın bereketi bol olsun.

Tarif Notları

Makaronlarınızı ağzı kapalı bir kapta veya kurabiye kavanozlarında saklayabilirsiniz 5 gün boyunca tazeliğini koruyacaktır. Sevgiyle kalın.


Makale Kategorileri:
Kurabiye Tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarif Değerlendirme
İncele! karışık makale .