Kırmızı Lahana Turşusu


Merhabalar sevgili dostlar;

Bugün gene turşu tarifleri ile devam ediyoruz. Kırmızı Lahana Turşusu hazırlamaya var mısınız? Hani Lokantalarda da getirirler masaya pek beğenerek yeriz işte ondan. Evimizde de tabii ki kolayca hazırlayabiliriz. 15-20 dakikanızı alır en çok inanın ki.

Yazdır

Kırmızı Lahana Turşusu

Turşu hazırlarken en önemli püf noktalarından biri kullanacağınız bıçağın, doğrayacağınız tahtanın ve kavanozların tamamen hijyenik olması gerekir. Tahtanızı ve bıçağınızı doğrama işlemine başlamadan önce sirke ile silmenizi tavsiye ederim. Ayrıca kullanacağınız kavanozları kaynar suda bir iki dakika kadar kaynattıktan sonra kullanmalısınız. Aynı şekilde kullanacağınız kapaklar da tıpkı konservelerde olduğu gibi yeni kapak ve kavanozlar gibi kaynatılmış olmalıdır. Kırmızı lahana turşusunu yaparken arzu ederseniz sarımsak kullanabilirsiniz. Bende kavanozumun birine 2-3 tane ekledim, diğerine eklemedim. Şunu da belirtmek istedim. Ben sadece sizlere tarif verebilmek için sadece tek bir lahana kullanarak hazırladım turşumu. Sizler çok daha fazla yapabilirsiniz ki yapmanızı da tavsiye ederim. Hem sağlık açısından çok faydalı, hem de çok severek tüketeceğiniz bir turşudur. Yapmışken biraz bolca yapıverin. Bende daha yapacağım tabii ki

Tarif Kırmızı Lahana Turşusu
Mutfak Türkiye
Keyword Turşu Tarifleri
Hazırlık zamanı 20 dakika
Porsiyon 2 Kavanoz
Kalori 14 kcal
Yemek Yazarı Sevgi Gökce

Malzemeler

 • 1 taneorta boy Kırmızı Lahana
 • 1 yemek kaşığı Deniz tuzu yada kaya tuzu
 • 1,5 çay bardağı Üzüm sirkesi
 • 1 tane Litrelik kavanoz
 • 1 tane 500 gr'lık kavanoz
 • 1 tatlı kaşığı Limon tuzu

Yapılış Aşamaları

 1. Lahanayı güzelce yıkadıktan sonra dış yaprağından 1 tane koparıp bir kenara koyun. Daha sonra turşumuzun üzerinde kapak olarak kullanacağız.

 2. Lahanayı ortasından böldükten sonra tepe kısmını kesip çıkartalım. Tekrar lahanayı ortasından bölüp ince ince doğrayalım. Arzu ederseniz rendenizin dilimleme kısmında da rendeleyebilirsiniz.

 3. Geniş cam veya seramik bir kaseye alıp üzerine tuzu serpip ovalım. Temiz kavanozlara doldurup sıkıca bastıralım. 1 litrelik kavanoza 1 çay bardağı sirkeyi ekleyelim.

 4. Yarım litrelik kavanoza da yarım çay bardağı sirkeyi ilave edelim. Lahananın çıkan suyunu da kavanozlara paylaştıralım.

 5. Üzerlerini örtmediyse suda ilave edebilirsiniz. Ayırdığımız lahana yaprağını ortadan bölüp iki kavanoza paylaştırarak üzerlerini kapatalım. Temiz kapaklarla kapatıp serin ışık görmeyen bir dolapta saklayabilirsiniz.

Afiyetler olsun, sofralarınızın bereketi bol olsun inşallah. Sevgiyle kalın.

  Tarif Notları

  Kırmızı lahana turşunuz bir kaç gün içinde hazır olacaktır.


  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Tarif Değerlendirme
  İncele! karışık makale .