Fırında Kuzu But Nasıl Pişirilir?

Bugün sizlerle davet sofralarınıza çok yakışacak nefis bir Fırında Kuzu But paylaşmak istiyorum. Evinizde de kolaylıkla yapabileceğiniz şekilde hazırladım. Her zaman söylüyorum türkiye de yaşayan dostlar bu tür konularda şanslı diye. Hazırlayıp sarın sarmalayın yollayın mahalle fırınına mis gibi odun ateşinde ağır ağır pişsin 3-4 saat bir kenarda tadına doyum olmaz. Dört kişilik bir aile dışarda yediğinde ödeyeceği ücretle bir but alabilir evde kendi pişirerek küçük bir parça yerine daha bol bol yiyebilir ve daha çok kişi doyabilir. Lezzetin hiçte daha farklı olmadığını göreceksiniz. Tek önemli püf noktası bir gün önceden baharatlanması. Ertesi gün yemek saatine 5-6 saat kala buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığına geldikten sonra ızgara da veya büyükçe bir tava da dış yüzeyi mühürlendikten sonra fırında hava almadan pişirilmesi gerek. Tava da mühürleme esnasında kesinlikle yağ konmadan bu işlem gerçekleştirilecek onu da belirtmiş olayım.

Fırında Kuzu But

Böyle nefis ve görselliği ile bile büyüleyici bir et yemeğinin yanına da öyle basit bir pilav olmazdı değil mi? Aynı şekilde hem göze hem damağa hitap eden Kestaneli bademli pilava bayılacaksınız. O kadar lezzetli bir pilav oluyor ki etin yanına na da çok yakışıyor. Yumuşacık kestaneler, üzerine serpiştirdiğim kıtır kıtır kavrulmuş bademlerle tane tane bir pilav hazırladım. Bu nefis pilavın tarifini de önümüzde ki bir iki gün içerisinde sizlerle paylaşacağım inşallah rabbim ömür verirse.

 • 1 tane Kuzu budu (( yaklaşık olarak 3 kg ağırlığında ))
 • 1 yemek kaşığı Tereyağı
 • 5 tane Kuru soğan
 • 4 tane Sarımsak
 • 2 tane Havuç
 • 3 tatlı kaşığı Deniz tuzu
 • 2 tatlı kaşığı Boncuk kekik
 • 2 tatlı kaşığı Çekilmiş tane karabiber
 • 2 tatlı kaşığı Kırmızı toz biber
 1. Kuzu budun üzerine 2′ şer cm aralıklarla çok derin olmayan çizikler atalım ve bu çiziklerin içine bıçağın ucunu batırıp sarımsak girecek büyüklükte küçük delikler yapalım.

 2. Sarımsakları ortadan ikiye bölüp bu deliklere 1′ er tane sokup yerleştirelim. Soğanları ve havuçları tepsimize doğrayıp ekleyelim.

 3. Tereyağını eritip etin üzerine her yerine gelecek şekilde sıvazlayalım. Baharatları ekip sürelim.

 4. Üzerini örtüp bir gece buzdolabında dinlendirelim. Ertesi gün buzdolabından çıkartıp oda sıcaklığına geldikten sonra büyükçe bir tava da yada ızgara da her iki yüzünü de yüksek ateşte mühürleyelim.

 5. Fırında pişireceğimiz fırın tepsimize alıp, önce fırın kağıdıyla üzerine aluminyum folyo ile sıkıca hava almayacak şekilde saralım.

 6. Önceden ısıtılmış 220 derecelik fırında 1 saat pişirelim. Sonrasın da fırınımızı 180 dereceye düşürüp 1,5 saat kadar pişirmeye devam edelim. Üzerini bir kenarından açıp pişip pişmediğini kontrol edelim.

 7. Büyük ihtimal pişmiş olacaktır. Yemek vaktiniz yakınsa üzerini açıp biraz daha kızarması için fırında tutabilirsiniz yada daha varsa tekrar sarıp fırını 150 dereceye kısıp fırında yemek saatine kadar tutabilirsiniz.

 8. Yemek vaktine 3 – 4 saat kala fırına verip pişirmeye başlarsanız tam vaktinde lokum gibi kuzu but hazır olacaktır. Dilimleyerek sıcak sıcak servis yapabilirsiniz.

Tarifin başında ki tüm detayları içeren anlatımlı videosunu izleyerek, görerek kolaylıkla yemeğinizi hazırlayabilirsiniz. Afiyetler olsun sofralarınızın bereketi bol olsun. Sevgiyle kalın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .