Ekmek Kadayıfı Tatlısı


Ekmek Kadayıfı Tatlısı

Merhabalar sevgili dostlar,

Bugün sizlerle geleneksel olduğu kadar yöresel de olan nefis bir Ekmek Kadayıfı Tatlısı paylaşmak istedim. Tüm Türkiye’de bilinir ve yapılır fakat ilk çıkış yeri Afyonkarahisar’dır. Arasına o muhteşem Afyonkarahisar Kaymağı konarak servis edilen enfes bir lezzettir Ekmek Kadayıfı Tatlısı. Manda kaymağı olduğundan çok başka bir lezzettir Afyon kaymağı, mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Her daim yapılabilen kolay bir tatlıdır aslında fakat bir kaç önemli püf noktası da vardır, tabii ki en lezzetlisini hazırlamak için.

Yazdır

Ekmek Kadayıfı Tatlısı

Ekmek Kadayıfı Tatlısı hazırlarken en önemli iki püf noktası ekmek kadayıfını kararında ıslatmak ve sonrasında şerbetini hazırlarken dikkat etmeliyiz. Islatma işlemi kararında olmadığı zaman şerbeti içine çekemiyor. Şerbeti hazırlarken en önemli nokta ise, kararmamış tam kıvamında bir karamel hazırlamak gerekir. Eğer karamelin renk kıvamı doğru ayarlanmayıp çok yakılırsa şerbetiniz koyu olacağı gibi bu koyuluk ekmek kadayıfına da geçerek renginin çok fazla koyulaşmasına sebep olur. Koyu kahve rengi bir ekmek kadayıfı da yerken hiç hoş görünmeyeceği gibi, tadı da her ne kadar bir tatlı yiyorsanız da, damağınızda bir acımtırak tat hissettirir, karamelin yanmış olmasından dolayı.

Tarif Ekmek Kadayıfı Tatlısı
Mutfak Afyonkarahisar, Türkiye
Hazırlık zamanı 20 dakika
Pişirme Süresi 20 dakika
Toplam Süre 40 dakika
Porsiyon 8 Kişilik
Kalori 284 kcal
Yemek Yazarı Sevgi Gökce

Malzemeler

 • 1 adet Ekmek Kadayıfı
 • 1 su bardağı Su (Kadayıfı ıslatmak için)
 • 250 gr Kaymak veya Mascarpone (Arasına ve arzu edilirse üzerine koymak için)
 • 100 gr İri kırılmış Ceviz içi

Ekmek Kadayıfı Şerbeti Malzemeleri

 • 1 çay bardağı(120 gr) Toz şeker (Karamel için)
 • 3 su bardağı(600 gr) Toz şeker
 • 4 su bardağı(800 ml) Su
 • 1/2 adet Limonun suyu

Yapılış Aşamaları

 1. Öncelikle Ekmek Kadayıfını ıslatalım. 1 bardak suyu yavaş yavaş elimizle üzerine silkeleyerek her tarafına eşit şekilde yayarak tüm kadayıfın ıslanmasını sağlayalım.

 2. Sonrasında şerbetini hazırlayalım. Karamel yapmak için kullanacağımız şekeri bir tavaya alalım. Diğer şekeri ve suyu da bir tencereye koyup ocağa alalım.

 3. Şerbet kaynama noktasına gelene kadar diğer tarafta kısık ateşte karıştırarak şekerin eriyip karamel rengini almasını sağlayalım.

 4. Şeker tamamen eridikten sadece 1-2 dakika içinde karamel rengini alır. Daha fazla tutulması kararıp yanmasına neden olur.

 5. Kaynamaya başlamış olan şerbetten iki kepçe yavaş yavaş karamele ekleyip bir yandan da el çırpıcısı ile hızlıca karıştıralım. Bu sırada dikkatli olalım şerbeti dökünce hızla kaynama yükselecek elinizi yakmayın.

 6. Şerbeti karamele ekleyince şeker tekrar bütünlecek fakat karıştırırken tekrar eriyecek. Tamamen eridikten sonra bu karışımı şerbet tenceresine ekleyip 5 dakika orta ateşte kaynatalım.

 7. Yarım limonu sıkıp 5 dakika daha kaynatıp ocaktan alalım. Şerbet toplamda 15 dakika kaynamış olacak.

 8. Ekmek kadayıfını genişçe bir tepsiye koyup ocağa koyalım, kısık bir ateşte yavaş yavaş kaşık kaşık şerbeti üzerine dökelim.

 9. Bir miktar bu şekilde ekledikten sonra kalan şerbeti tepsiye döküp kenarlardan kaşıkla şerbet alıp ekmek kadayıfının üzerine dökelim.

 10. Tepsinin dibinde artık kaşıkla alınamayacak kadar şerbet kalana kadar bu şekilde devam edelim.

 11. Ocaktan alıp oda sıcaklığına gelene kadar tepsisinde bekletelim. Sonra ortasından kesip ikiye ayıralım. Arasına kaymak yerleştirip üst katı üzerine koyalım.

 12. Üzerine iri ceviz içi parçacıkları serperek servis yapalım.

Afiyetler olsun, sofralarınızın bereketi bol olsun inşallah. Sevgiyle kalın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarif Değerlendirme
İncele! karışık makale .