Damla sakızlı fırın sütlaç

Merhabalar sevgili dostlar şöyle güzel bir Fırın sütlaç yapmaya ne dersiniz? Hem de Damla sakızlı muhteşem bir lezzet aromasıyla damaklarınızı şenlendirecek eminim. Sütlaç büyük küçük herkesin çok sevdiği bir lezzettir süphesiz. Bir çok farklı şekilde yapanlar vardır fakat şu kadarını söyleyeyim ben sütlaç yaparken süt, şeker ve kırık pirinç dışında hiç bir şey kullanmam. Yani pirinç unu veya nişasta ile kıvam vermem. Pirinci kaynarken ağır ağır kendiliğinden alır kıvamını ve çok güzel olur. Tavsiye ederim eğer bu şekilde hiç yapmadıysanız bir de böyle deneyin.

Damla sakızlı fırın sütlaç

Sütlacınızı pişirdikten sonra isterseniz fırınlayabilir yada video da seyrettiğinizde göreceğiniz pratik bir aletle de üzerlerini dağlayabilirsiniz. Tabii ki sade hiç fırınlamadan da zaten damla sakızının vermiş olduğu lezzetle çok nefis olacaktır. Fırınlarken sütlacın sütünden bir kaç kaşık alıp yumurta sarısı ile karıştırıp sütlaçlarınızı fırın kaselerine koyduktan sonra üzerlerine birer kaşık koyarak fırınlayabilirsiniz. Eğer yumurta alerjiniz varsa yada sevmiyorsanız şart değil kaseleri direk fırına sürdüğünüzde de üzerleri kızarır. Fırında kızartma aşamasında dikkat etmeniz gereken püf noktası, fırın tepsinizin içerisine biraz su koyduktan sonra sütlaç kaselerini bu suyun içine yerleştirip fırına o şekilde vermeniz. Bunu yapmamızda ki amaç zaten pişmiş olan sütlacın daha fazla pişmeden sadece üzerinin kızarması.

 • 2 litre Süt
 • 1 su bardağı Kırık pirinç
 • 2,5 büyük çay bardağı Toz şeker
 • 2 tane Damla sakızı

Üzerine serpmek için;

 • Tarçın
 1. Öncelikle pirincin üzerini geçecek kadar su koyup hafif haşlayalım.

 2. Sütü tencereye koyup şekeri de ekleyerek ocağa alalım.

 3. Kaynamaya yakın haşlanmış olan pirinci ekleyelim.

 4. Süt kaynamaya başlayınca ocağımızın altını kısıp 1 saat kadar ağır ateşte kıvam alıp sütlacımız kıvam alana kadar pişirelim.

 5. İndirmeye 5 dakika kala damla sakızını havanda döverek yada bıçakla ezerek sütlacımıza ekleyelim. 5 dakika kadar daha bu şekilde karıştırarak pişirelim.

 6. Damla sakızı içerisinde eriyeceğinden dolayı kıvamını vermesi için karıştırmamız gerekiyor.

 7. Sonrasında eğer fırınlamak isterseniz küçük fırın kaplarına yoksa kaselerinize koyup üzerine tarçın ile süsleyip servis yapabilirsiniz.

 8. Fırında yapacaksanız fırın tepsisine biraz su koyup kapları içine oturtalım ve fırının üst rafında ve mümkünse sadece üst pişirme ayarında üzerlerinin kızarmasını sağlayalım.

 9. Çok çabuk kızaracağından gözünüzü fırından ayırmamanızı tavsiye ederim.

 10. Afiyetler olsun sofralarınızın bereketi bol olsun inşallah. Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .