Babagannuş

Babagannuş

Merhabalar sevgili dostlar,

Bugün sizlerle aslen bir Orta Doğu mezesi olan Babagannuş hazırladım. Hatay yöremizde de çokça yapılan babagannuş, Orta Doğu da farklı şekillerde yapılanları ve buna göre farklı isimleri de vardır. Antakyanın Türkçe konuşulan kısmında Babagannuş denirken, Arapça konuşulan kısmında Abugannuş veya Abugannuc olarak bilinir. Türkiye genelinde ise Köz patlıcan salatası olarak bilinir.

İsrail’de Salat Hatzilim denilir ve köz patlıcan ezmesine tahin, zeytinyağı, sarımsak, limon ve maydanoz eklenerek yapılır. Ürdün, Suriye, Filistin ve Lübnan’da Baba Ghanoush denir ve közlenmiş soğan, domates, biber ve patlıcan ile yapılır. Mutabbal yada Levant olarak bilinen Mısır versiyonunda ise Tahin, sarımsak, tuz ve limon suyu karışımına közlenip ezilmiş patlıcan püresi karıştırılarak Çörek otu ve kırmızı toz biber serpilerek servis yapıldığı gibi genelde zeytinyağı ve nar ekşisi ile servis yapılmaktadır.

Babagannuş

Gelelim bu nefis babagannuş mezesinin Türkiye’de nasıl yapıldığına. Közlediğimiz sebzelerimizi zırhtan geçirip baharat ve zeytinyağı ekleyerek karıştırıp servis yapıyoruz. Arzuya göre ki çok yakıştığını söyleyebilirim üzerine nar ekşisi gezdirebilirsiniz. Sarımsak aynı şekilde ya içine zırhtan çekerken ekleyebilir yada mevsiminde taze sarımsak yapraklarıda doğrayabilirsiniz.

 • 2 adet Patlıcan
 • 2 adet Kapya Biber
 • 2 adet Çarliston Biber
 • 2 adet Domates
 • 3 yemek kaşığı Zeytinyağı
 • 1,5 çay kaşığı Tuz
 • 1 çay kaşığı Pul Biber
 • 3 yemek kaşığı Nar Ekşisi Sosu
 • 2 dal Taze sarımsak veya 1 diş normal sarımsak
 1. Sebzeleri ister köz aparatında gazlı ocak üzerinde, ister fırında, ister mangalda gerçek közde közleyerek hazırlayalım.

 2. Kabuklarını soyalım. Tahta üzerinde incecik olana kadar zırhtan geçirelim. Yada bıçakla iyice incelene kadar doğrayalım.

 3. Baharatlarını, tuzu ekleyip karıştıralım. Servis tepsisine alıp üzerine zeytinyağı ve nar ekşisi sosunu gezdirelim. Taze sarımsağı incecik doğrayıp üzerine serpiştirelim.

 4. Servise hazırdır nefis babagannuş mezeniz. Afiyetler olsun, sofralarınızın bereketi bol olsun inşallah. Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .