Saray Lokması


Merhabalar sevgili dostlar;

Nefis bir Saray Lokması hazırlayalım mı bugün? Şöyle çıtır çıtır lokum gibi. Bu Saray Lokması tarifini yıllar önce Tv de meşhur bir lokmacı baba derlermiş namına abimizin. Kendisi vermişti tarifi bende o gün not etmiştim. O zamandan beri ara sıra yaparım canımız çektikçe. Ben sadece çeyrek ölçü hazırlıyorum yetiyor bize. Ama siz daha kalabalık bir aile iseniz iki katı yapın yada konu komşuya da dağıtırım diyorsanız 1 kilo un ile hazırlayın Lokma hamurunu.

Yazdır

Saray Lokması

Saray Lokması hamuru hazırlarken en önemli püf noktası, hamurun kıvamı şüphesiz. Ayrıca bir o kadar önemli olan ikinci koşul, şerbetinin tam kıvamında olması. Şerbet mutlaka önceden hazırlanıp soğutulmalıdır. Lokmalar sıcak, şerbet soğuk olarak buluşturulmalıdır. Lokmaları isterseniz, bir poşete hamuru doldurup, poşetin ucunu keserek yağa parça parça sıyırarak sıkabilirsiniz. Fakat şunu söylemeliyim, hamur cıvık olduğundan uzun uzun olabilir lokmalarınız. En güzel formu hamuru avucunuz da sıkıp elinizin üzerinde kalan kısmı bir tatlı kaşığı ile alıp yağa bırakmaktır.

Tarif Saray Lokması, Saray Lokması Tarifi
Mutfak Türkiye
Hazırlık zamanı 45 dakika
Pişirme Süresi 20 dakika
Toplam Süre 1 saat 5 dakika
Porsiyon 6 Kişilik
Kalori 77 kcal
Yemek Yazarı Sevgi Gökce

Malzemeler

 • 250 ml Ilık su
 • 250 gr Un
 • 10 gr Yaş maya
 • 10 gr Toz şeker
 • 2 gr Tuz ( Silme tatlı kaşığı )

Saray Lokması Şerbeti Malzemeleri;

 • 500 gr Toz şeker
 • 250 ml Su
 • 1 yemek kaığı Limon suyu

Yapılış Aşamaları

 1. Şerbet malzemelerini bir tencereye koyup ocağa alalım. Kaynamaya başladıktan sonra ocağı orta ateşe getirip 15-20 dakika daha kaynatıp alalım ve soğumaya bırakalım.

 2. Maya, şeker ve ılık suyu bir kaba alıp, mayayı ve şekeri karıştırarak eritelim.

 3. Yavaş yavaş unu ilave edelim bir taraftan da mikserin hamur yoğurma aparatı ile karıştıralım. Tuzu unu ekledikten sonra ekleyelim.

 4. Hamur cıvık akışkan olmalı fakat bu akışkanlık birden bire olmamalı parça parça uzayarak düşen akışkanlıkta olmalı.

 5. İyice karıştırdıktan sonra 20 dakika dinlendirelim. Süre sonunda tekrar karıştırıp 25 dakika daha üzeri örtülü dinlendirelim.

 6. Yağı genişçe bir tencere veya tavaya koyup 200 dereceye gelene kadar ısıtalım.

 7. Hamuru sol avcumuzun içerisinde sıkıp sol baş parmağımızın ve işaret parmağımızın arasından elimizin üzerine doğru çıkan baloncuğu bir tatlı kaşığı ile alıp kızgın yağa atalım.

 8. Arada kaşığı yağa batıralım ki hamur kaşığa yapışmasın. Bir süzgeç ile ara ara karıştırarak lokmaların her tarafının eşit kızarmasını sağlayalım.

 9. Soğumuş olan şerbete ekleyelim 1-2 dakika tutup karıştırıp servis tabağına alalım.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarif Değerlendirme
İncele! karışık makale .