Limon Soslu Kremalı Tavuk Göğsü

Merhabalar sevgili dostlar;

Bugün sizlere sadece 3 malzeme ile kolayca hazırlayabileceğiniz ve bir o kadar da lezzetli bir tarifim var. Limon Soslu Kremalı Tavuk Göğsü Tarifi hazırladım sizlere. Yumuşacık lokum gibi bir beyaz et yemeği, yanına isterseniz pirinç pilavı yada, patates kızartma, püre gibi yan yemekler ile de muhteşem bir lezzete ulaşıyor yemeğimiz.

Limon Soslu Kremalı Tavuk Göğsü

Bugün Limon soslu Kapari’ li kremalı tavuk göğsü hazırlayalım sizlerle beraber. Kapari hafif acımtırak aslında Gebre otunun yemişidir. Sirkeli konservesi yapılmış halde satılır marketlerde küçük kavanozlarda. Sade tüketildiğinde çok lezzetli gelmese de bu tarz kremalı yemeklerde, salatalarda eklendiğinde oldukça lezzetli oluyor. Tavuk göğüslerini ince fileto olarak hazırlayıp tavada sadece birer dakika her iki yüzünü mühürledikten sonra krema ve limon kabuğu ile buluşturup 5-6 dakika da hazırlayabileceğiniz oldukça pratik bir tavuk yemeği tarifi.

 • 2 tane iri Tavuk göğsü
 • 200 ml Sıvı krema
 • 1 tane Limon kabuğu rendesi
 • 1/2 tane Limon suyu
 • 2 yemek kaşığı Kapari (( İsteğe bağlı ))
 • 1,5 çay kaşığı Tuz
 • 1 silme çay kaşığı Taze çekilmiş tane karabiber
 1. Tavuk göğüslerini ince dilimler olacak şekilde dilimleyin. Tavayı ısıtıp kızgın tavada sadece dış yüzeyi beyazlayıncaya kadar birer dakika mühürleyin.

 2. Limon kabuğu rendesini ekleyelim ardından tavuklarımızı çevirelim ki limon kabuğunun lezzeti tavuklarımıza geçsin. 

 3. Sıvı kremayı, limon suyunu, tuzu ve karabiberi ekleyin. Kaparileri isterseniz bu aşamada yada en son krema çekmeye yakın ekleyebilirsiniz.

 4. Ocağımızı orta ateşe kısıp tavukları bir kez daha çevirdikten sonra üzerini bir kapak ile kapatıp tavukların kremayı çekmesini bekleyin.

 5. Bu işlem sadece 3-4 dakika sürecektir o yüzden kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca eğer tavuk ğöğüsleriniz biraz soslu olsun isterseniz hem krema miktarını 250 ml kullanabilir hem de krema tam çekmeden ocaktan alabilirsiniz.

 6. Kremayı tam çektirecekseniz lütfen tavuklarınızı çevirmeyi ihmal etmeyin. Krema tamamen çekince tavaya yapışıp hemen rengi değişmeye başlıyor, tavuklarınızın dış yüzeyleri yanmasın.

 7. Sıcak sıcak servis yapın. Afiyetler olsun, sofralarınızın bereketi bol olsun inşallah. Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele! karışık makale .